Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rally Řím

Nový poplašný systém má zamezit podvodným sázkám ve fotbale

Praha - Českomoravský fotbalový svaz, policie a Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS) dnes spustily poplašný systém, který by měl ochránit domácí fotbalové soutěže od podvodných sázek. Podle šéfa svazu Ivana Haška jde o další krok k tomu, aby český fotbal byl fér. Ředitel APKURSu Marek Herman a policejní prezident Oldřich Martinů počítají, že by v případě dobrých zkušeností v budoucnu využili systém i v dalších sportovních odvětvích.

"Jsme iniciátorem projektu, který má zlepšit prostředí ve fotbale. Skandál, který se odehrál před několika měsíci v Evropě, se nám sice vyhnul, ale tímto způsobem hodláme zamezit podobným záležitostem také u nás. Pokud informace zaznamenáme, policie je připravena tvrdě zasáhnout," uvedl předseda ČMFS při dnešním představení projektu v Praze za účasti policejního prezidenta Oldřicha Martinů.

Ivan Hašek, šéf ČMFS:

"Chceme říct jasně pozor všem podvodníčkům, kteří by chtěli něco takového zkusit u nás."

V principu půjde o to, že bookmakeři pěti největších domácích sázkových kanceláří budou ve spojení a pokud zjistí nějaké podezřelé sázky, okamžitě se začnou radit. "Všichni budou propojeni i pomocí tajné e-mailové pošty a okamžitě dojde k hlasování. Pokud tři a více bookmakerů uzná, že jde o podezřelý zápas, bude prostřednictvím horké linky informován fotbalový svaz, který učiní další kroky ve spolupráci s policií," řekl Marek Herman za sázkové kanceláře a předal speciální telefon určený pro tyto účely do Haškových rukou. Herman tvrdí, že celý proces bude trvat vždy pouze několik desítek minut, maximálně tři hodiny.

Podvody nejsou masovým jevem

Podle nedávné první schůzky všech českých bookmakerů se zdá, že podvody na české soutěže zatím nebyly masovým jevem. "Jde spíše o nižší soutěže, v první lize takové informace zatím nepřicházely. Odhadem jde tak o pět utkání ročně," řekl Herman.

ČMFS už dříve oznámil, že pokud se podobné případy vyskytnou, bude nejen informována policie, ale budou i na svazové úrovni připravena preventivní opatření včetně změny v nasazení rozhodčích.

Fotbalový svaz se bude snažit monitorovat sázky na české soutěže také v zahraničí. "Do konce jarní sezony půjde o pilotní projekt, pak dojde k jeho vyhodnocení. Máme zájem rozšířit celý systém i do Evropy, proto se chystáme sejít se zástupci společnosti SportRadar, která vyhodnocuje podobné věci pro UEFA," prohlásil Hašek.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy