Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Novela trestního zákona postihy pro fanoušky nezpřísní

Praha - Až dvouleté vězení pro radikální fanoušky za vstup na hrací plochu nebo za zakrývání obličeje v trestním zákoně výslovně uvedeno nebude. Sněmovna odmítla rozšířit takto výčet jednání, na které by se vztahoval trestný čin výtržnictví. Pro návrh poslance ČSSD Josefa Tancoše hlasovalo pouze 46 ze 155 přítomných poslanců. Tancoš návrh přednesl v rámci souboru vládních novel k zákonu o zavedení trestní odpovědnosti firem, který sněmovna schválila.

Fanoušci Sparty
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

Proti rozšíření se postavil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), podle něhož je možné vstup na hřiště nebo zakrývání obličeje trestat podle okolností už nyní. Bez seriózní analýzy postupu policie a justice v této věci není možné rozšíření podpořit, uvedl ministr. "Není žádným problémem, aby v praxi orgány činné v trestním řízení a následně soudy i tato jednání vztáhla pod trestný čin výtržnictví, pokud budou naplňovat principy hrubé neslušnosti anebo obecně výtržnosti," dodal Pospíšil.

O uzákonění trestného činu vstupu na hrací plochu dlouhodobě usiluje Fotbalová asociace České republiky. Za nedostatečnou považují fotbaloví funkcionáři dosavadní právní úpravu, podle níž může být potrestán ten, kdo "hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání", dvěma roky vězení, případně až třemi lety v případě opakovaného provinění. Loni navíc trestní zákon zavedl trest pro fotbalové chuligány v podobě zákazu vstupu na sportovní akce až na deset let.

Volání po zpřísnění zákona se objevilo naposledy po květnovém fotbalovém zápase mezi Mladou Boleslaví a Olomoucí. Tehdy vtrhli fanoušci na hrací plochu a pustili se do šarvátek. Násilnostem nezabránilo ani posílení pořadatelské služby a spolupráce s policií.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy