Absa Cape Epic

Nizozemská krize se prohlubuje, Oranjes prohráli i na Islandu

Reykjavík - Fotbalisté Islandu v kvalifikaci mistrovství Evropy doma překvapivě porazili Nizozemsko 2:0 a vyhráli i třetí zápas bez inkasované branky. Severský tým je v čele skupiny A o skóre před Českou republikou. "Oranjes" vyšli podruhé naprázdno a na vedoucí tandem ztrácejí už šest bodů. Euro 2016 se vzdálilo také Turecku, které remizovalo 1:1 v Lotyšsku a má na kontě jediný bod.

Island - Nizozemsko
zdroj: isifa/AFP

Island o svém triumfu rozhodl už v prvním poločase. V desáté minutě otevřel v Reykjavíku skóre Gylfi Sigurdsson, který z penalty potrestal faul Van der Wiela na Bjarnasona. Záložník Swansea pak tři minuty před pauzou přidal svůj druhý gól razantní střelou.

Islandská reprezentace porazila Nizozemsko, třetí tým z mistrovství světa v Brazílii, poprvé v historii. V příštím kvalifikačním utkání se představí 16. listopadu v Plzni.

Turecko poslal v Rize do vedení ve 47. minutě střídající Kisa, ale za sedm minut odpověděl z penalty Šabala. Domácí Lotyši remízu udrželi, přestože v nastavení přišli o vyloučeného Freimanise.

Třetí výhry získaly také Chorvatsko a Itálie ve skupině H. Chorvaté doma deklasovali 6:0 Ázerbájdžán, "Azzurri" si vezou těsné vítězství 1:0 z Malty, které jim zajistil útočník Pellé. Norsko doma porazilo 2:1 Bulharsko. Za vítěze odehrál závěrečnou půlhodinu záložník Ödegaard, který se v 15 letech a 300 dnech stal nejmladším hráčem v historii evropské kvalifikace.

Výsledky kvalifikace na ME 2016 ve fotbale

Skupina A

Island - Nizozemsko 2:0 (2:0)

Branky: 10. z pen. a 42. G. Sigurdsson.

Lotyšsko - Turecko 1:1 (0:0)

Branky: 54. Šabala z pen. - 47. Kisa. ČK: 90.+3 Freimanis (Lotyšsko).

Skupina B:

Andorra - Izrael 1:4 (1:2)

Branky: 15. Ildefons Lima - 3., 41. a 82. Damari, 90.+6 Hemed z pen.

Bosna a Hercegovina - Belgie 1:1 (1:0)

Branky: 28. Džeko - 51. Nainggolan.

Wales - Kypr 2:1 (2:1)

Branky: 13. Cotterrill, 23. Robson-Kanu - 36. Laban. ČK: 48. King (Wales).

Skupina H:

Chorvatsko - Ázerbájdžán 6:0 (4:0)

Branky: 34. a 45. Perišič, 11. Kramarič, 45.+2 Brozovič, 56. Modrič z pen., 61. vlastní Sadygov.

Malta - Itálie 0:1 (0:1)

Branka: 24. Pellé. ČK: 28. Mifsud - 73. Bonucci.

Norsko - Bulharsko 2:1 (1:1)

Branky: 13. Elyounoussi, 72. Nielsen - 43. Bodurov.