Následuje
ODM 2020: Hokej

Neymar: Nepřestoupil jsem kvůli penězům, chci větší výzvu

Paříž – Brazilský fotbalista Neymar už patří Paris St. Germain, které z něho udělalo nejdražšího hráče světa. On ale odmítl jiné důvody přestupu než ambice jeho nového klubu. Popřel, že by chtěl vystoupit z Messiho stínu v Barceloně. Řídil se prý jen srdcem a touhou po něčem větším a po nové výzvě a peníze nehrály roli.

Neymar s prezidentem PSG Nasserem Al-Khelaifim
zdroj: ČT4 autor: ČTK/PA/Jonathan Brady

V Paříži si nová akvizice, která PSG stála rekordních 222 milionů eur (5,8 miliardy korun), vydělá ročně 45 milionů eur (1,17 miliardy korun) před zdaněním, ale to prý nebyl hlavní motiv přestupu. "Odejít z Barcelony bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí, jaké jsem kdy dělal. Je to jen o ambicích. PSG má podobné ambice jako já. Chce něco víc, větší výzvu. Srdce mi řeklo, ať to udělám," prohlásil Neymar na své první tiskové konferenci v Paříži.  

"Rozhodně to nemá nic společného s tím, že jsem v Barceloně nebyl hlavní hvězdou. Kvůli tomu jsem neodešel. Motivuje mě pomoc získat PSG nové trofeje, po kterých tu touží," naznačil přání vyhrát s francouzským klubem Ligu mistrů.  

Vlastimil Vlášek komentuje Neymarův přestup do PSG

Neymar ví, že jeho přestup je v centru pozornosti hlavně kvůli obří sumě, ale peníze pro něho prý nebyly důvodem k odchodu z Barcelony. "Těžko to budu vysvětlovat lidem, kteří mě neznají, ale mě nikdy nemotivovaly peníze. Pro mě je rozhodující spokojenost má a mé rodiny. Kdybych se řídil jen podle peněz, tak jsem asi v jiném klubu a jiné zemi. Opravdu mě mrzí, že lidé uvažují tímto způsobem," řekl kapitán brazilské reprezentace. "Chci psát historii PSG. To je jediný důvod, proč tu jsem," dodal pětadvacetiletý útočník.  

Pozice nejdražšího fotbalisty historie se prý nebojí. "Rozhodně to pro mě není břímě. Vážím 69 kilogramů a tohle mě o nic víc nezatíží. Samozřejmě to přináší velký tlak, ale na ten jsem zvyklý a vše jsem si dobře promyslel. Život nikdy není snadný a Bůh mi něco přichystal," dodal.

Pro Barcelonu je Neymar zrádce 

Zatímco Paříž svého nového hrdinu vítá, v Barceloně ho označují za zrádce a přirovnávají k Portugalci Luísi Figovi, který v roce 2000 přestoupil do Realu. Katalánský celek dokonce Neymarovi nevyplatí bonus 26 milionů eur, který měl dostat po loňském prodloužení smlouvy do roku 2021. Klub je zklamán i Neymarovým chováním, který se snažil si přestup vynutit.

Neymar však odmítá, že by se zachoval špatně. "Mrzí mě, že si o mně tohle fanoušci myslí. Doufám, že je to jen menšina. Nikdy jsem k nim neztratil respekt. Každý hráč by měl mít možnost se svobodně rozhodnout, zda chce zůstat, či jít za novou výzvou. Nikdo nemá povinnost zůstat, když si přeje odejít," prohlásil hráč, který dal za Barcelonu ve 186 zápasech 105 branek.

Slavící Neymar
zdroj: Reuters

"Barcelona je skvělý klub, mám tam přátele a nebylo snadné odejít. Ale takový je fotbal. Chci všem poděkovat, jak se tam ke mně chovali, ale nastal správný čas odejít. První člověk, kterému jsem své rozhodnutí oznámil, byl trenér Ernesto Valverde. Respektuji jeho i klub," dodal.

V PSG naváže spolupráci s kolegy z národního týmu Thiagem Silvou, Danim Alvesem, Lucasem Mourou a Marquinhosem. "Samozřejmě jsou to mí přátelé a těším se na ně. Ale rozhodně to nehrálo roli při mém rozhodování. Přicházím kvůli celému klubu. Do rozhodování mi chtělo mluvit hodně lidí, ale já se prostě zeptal svého srdce a to řeklo: Jdi do PSG," řekl Neymar.

Poprvé by měl nastoupit už v sobotu v úvodním kole francouzské ligy proti Amiens. "Jsem hladový po fotbale a vždy chci hrát, takže jsem připravený na Amiens. Mám za sebou část přípravy, jen jsem teď přerušil trénink na dva dny. Ale už se nemohu dočkat, až obléknu dres PSG. Ještě jsem ani nemluvil s trenérem, tak nevím, jaké se mnou má plány," dodal.

Poděkoval argentinskému záložníkovi Javieru Pastoremu, že mu přenechal dres s číslem 10. "Moc mu za to děkuji. Překvapilo mě to a doufám, že se mu za to budu moci odvděčit," řekl Neymar. 


Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy