Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ERA Basketball Nymburk - Basket Brno

Neúmyslná ruka před gólem se od července už pískat nebude

Mezinárodní pravidlová komise IFAB na dnešním zasedání opět mírně pozměnila pravidla o hře rukou ve fotbale. Rozhodčí nově nebudou považovat za přestupek neúmyslnou ruku, po které spoluhráč vstřelí branku nebo se dostane do gólové šance. Úprava by měla vstoupit v platnost od 1. července.

Thierry Henry hraje rukou
zdroj: ČT24 autor: ČT24

Změna má snížit počet přísně neuznaných branek. Zatímco góly zaznamenané bezprostředně po hře rukou dál platit nebudou, branky, kterým předchází neúmyslná ruka střelcova spoluhráče, budou nyní rozhodčí uznávat. Při posuzování, zda šlo o úmyslnou, či neúmyslnou ruku, bude záležet na posouzení rozhodčího.

Sporně neuznaný gól byl například ve čtvrtečním utkání Premier League mezi Fulhamem a Tottenhamem. Rozhodčí odvolali branku, kterou dal po hodině hry Josh Maja, kvůli tomu, že obránce hostí před tím při obranném zákroku trefil ruku domácího Maria Leminy.

"Potřebujeme jen trochu zdravého rozumu. Snažíme se fotbal dělat tak čistý a sterilní, že se stává nerealistickým," uvedl Scott Parker, trenér Fulhamu.

IFAB na pátečním zasedání také řešila prodloužení pěti povolených střídání, které zavedla kvůli nabitému programu vinou pandemie covidu-19. Jelikož koronavirová krize pokračuje, počítá pravidlová komise s tím, že tato úprava bude platit i v roce 2022, kdy je mimo jiné na programu světový šampionát.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy