Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Německý svaz čelí obvinění z korupce před MS 2006

Berlín - Necelých sedm milionu eur od německého fotbalového svazu (DFB) na účet FIFA, ale za jakým účelem? Podle týdeníku Spiegel šlo o tajný účet organizátorů MS v roce 2006, kteří si měli o šest let dříve koupit čtyři hlasy při volbě pořadatelské země. V té Německo porazilo Jihoafrickou republiku 12:11. Mezinárodní federace FIFA hodlá podezření prověřit, vedení německého svazu obvinění z podplácení odmítlo.

Organizátoři MS 2006 v Německu (vpravo Beckenbauer)
zdroj: Reuters

Vedení DFB obvinění z podplácení odmítá a tvrdí, že šlo o platbu na kulturní program FIFA a prostředky "možná nebyly použity k zamýšlenému účelu". V roce 2005 měla být částka vrácena zpět.

Tajný fond údajně založil už zemřelý bývalý šéf společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus a mělo na něm být přes deset milionů marek. O existenci konta prý věděli i předseda organizačního výboru, mistr světa a Evropy Franz Beckenbauer a současný šéf německého svazu (DFB) Wolfgang Niersbach.

Za peníze měli pořadatelé získat podporu čtyř asijských členů výkonného výboru FIFA. Jedním z nich byl prý korejský miliardář a bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun, který dostal minulý týden od etické komise zákaz činnosti na šest let. V roce 2005 pak měla být částka vrácena. Odeslání 6,7 milionu eur potvrdil i audit DFB s tím, že peníze měly jít na podporu kulturních programů světové federace. Z účtu FIFA pak ale částka odešla na konto Louise-Dreyfuse. 

"Audity DFB zjistily, že peníze, které byly odeslány v dubnu 2005, směřovaly na kulturní program FIFA, ale možná nebyly využity k zamýšlenému účelu," uvedl DFB. "Platba ale nijak nesouvisela s volbou, která se uskutečnila o pět let dříve," dodal.

FIFA v reakci uvedla, že jde o "velmi vážná" podezření. Případ hodlá zahrnout do svého současného vyšetřování fotbalových korupčních kauz.

Informace deníku Spiegel jsou tak dalším stínem na pověsti FIFA, kterou před květnovou volbou prezidenta zasáhl rozsáhlý korupční skandál. Kvůli němu byli na 90 dní suspendováni mimo jiné šéf světového fotbalu Sepp Blatter i předseda UEFA Michel Platini.

Blatter kvůli aféře oznámil odchod z funkce a o jeho nástupci by se mělo hlasovat na konci února. O vrcholnou pozici se ucházel i Platini, suspendace ho však nejspíš o šanci připravila. Další kandidát a někdejší místopředseda FIFA Čong Mong-jun dostal kvůli porušení etického kodexu šestiletý zákaz činnosti. Jediným kandidátem pro únorovou volbu tak zatím je jordánský prince Alí bin Husajn, který v květnu s Blatterem prohrál.

Podezření z uplácení navíc provází i hlasování o přidělení pořadatelství světového šampionátu v roce 2018 Rusku a o čtyři roky později Kataru. Z korupce při prodeji vysílacích práv je obviněno dalších 14 lidí, bývalý generální sekretář FIFA Jérome Valcke je zase podezřelý z prodeje lístků na mistrovství světa na černém trhu.

Zdroj
ČT sport, ČTK, Der Speigel, DFB

Hlavní zprávy