Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Nejlepší fotbalová liga se hraje ve Španělsku

Wiesbaden (Německo) - Španělská Primera División je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) nejlepší fotbalovou ligou světa za rok 2010. Druhá skončila anglická Premier League před italskou Sérií A. České Gambrinus lize patří až 26. místo, oproti loňsku si o osm pozic pohoršila. Na propadu české ligy se podílí hlavně fakt, že kromě Sparty se ostatní české kluby nedokázaly prosadit na mezinárodní úrovni. Vinou toho si Gambrinus liga připsala po Rumunsku a Nigérii největší propad ze všech soutěží. Podobně jsou na tom i Turecko a Rakousko.

Právě úspěchy v Lize mistrů a Evropské lize pomohly k posunu na první tři místa Španělsku a Itálii. Itálie těžila především z triumfu Interu Milán ve finále Ligy mistrů, Španělsko zase posunulo vpřed vítězství Atlética Madrid v Evropské lize.

Naopak anglická liga, která tomuto hodnocení dlouho vládla, se tentokrát musela sklonit před Španělskem, jelikož se jejím týmům na mezinárodní scéně rovněž tolik nedařilo. Do hodnocení se navíc promítl i výsledek jednotlivých reprezentací na mistrovství světa, kde Anglie vypadla v osmifinále, zatímco Španělsko celý turnaj vyhrálo.

Pořadí sestavuje IFFHS od roku 1991 po vzoru světového žebříčku klubů, který obsahuje výsledky na tuzemské i mezinárodní scéně od 1. ledna do 31. prosince. Nejlépe na tom česká liga byla v letech 1995 a 2002, kdy si v žebříčku shodně vysloužila desáté místo.

Žebříček nejkvalitnějších fotbalových lig podle IFFHS:

1. Španělsko 1 092 bodů,

2. Anglie 1 039,

3. Itálie 1 021,

4. Brazílie 982,

5. Německo 932,

6. Francie 884,

7. Argentina 861,

8. Portugalsko 789,5,

9. Nizozemsko 787,5,

10. Ukrajina 709,

...26. Česká republika 519.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy