Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP 2021 Německo

"Negrito" není rasismus. Proti trestu Cavaniho protestují odbory i jazykovědný úřad

Kvůli použití výrazu "negrito" na Instagramu nesmí za Manchester United nastoupit ke třem  duelům, a navíc dostal pokutu. Za Edinsona Cavaniho se ale nyní postavilo hned několik výrazných subjektů. Uruguayský svaz, hráčská asociace i tamní jazykovědný úřad vyzvaly vedení anglického fotbalu, aby trest zrušilo, jelikož dle nich nešlo o rasistickou urážku, ale naopak v Jižní Americe běžné označení blízkých přátel a milovaných osob.

Edinson Cavani
zdroj: ČTK/PA/ autor: Alex Livesey

Cavani slovo "negrito" (černoušek) použil v reakci na chválu po listopadovém utkání v Southamptonu, kde dvěma góly a asistencí pomohl United k obratu a výhře 3:2. Kromě zákazu činnosti za to dostal i pokutu 100 tisíc liber (téměř tři miliony korun), přestože se okamžitě omluvil a klub argumentoval tím, že v Jižní Americe jde o přátelské oslovení podobné anglickému výrazu "mate" (kámo).

Nyní se uruguayského reprezentanta zastal národní svaz. "Je to do nebe volající nespravedlnost, která poškodila pověst dobrého člověka. Vzhledem k tomu, jak dobře známe jeho charakter, jsme přesvědčeni, že si nezaslouží trest ani morální odsouzení. Vyzýváme proto asociaci, aby rozhodnutí přehodnotila," uvedl svaz.

Cavaniho se zastaly také uruguayské hráčské odbory. "Neudělal nic, co by mohlo být považováno za rasismus. Pouze použil slovo, kterým se v Jižní Americe označují milované osoby a blízcí přátelé," uvedla unie v prohlášení, které na Twitteru sdílel i kapitán národního týmu Diego Godín nebo útočník Luis Suárez.

"Trest ukazuje, jak je anglická Fotbalová asociace zaujatá, etnocentrická a dogmatická, protože za správné vysvětlení považuje jen svůj vlastní názor bez ohledu na to, jestli je chybný," přidala asociace. "Požadujeme okamžité zrušení Cavaniho trestu a omluvu za nespravedlivé pošpinění jeho jména tím zavrženíhodným verdiktem," uvedla.

Proti trestu se postavila také Academia Nacional de Letras. Jazykovědný úřad, který se zabývá studiem a užíváním španělštiny v Uruguayi, označil sankce pro Cavaniho za důkaz toho, že vedení anglického fotbalu postrádá "kulturní a jazykovědní vzdělání".

Třiatřicetiletý Cavani kvůli trestu vynechal páteční ligový zápas s Aston Villou, který United vyhráli 2:1. Chybět bude týmu také ve středečním semifinále Ligového poháru s Manchesterem City i v sobotním duelu třetího kola Anglického poháru s Watfordem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy