Následuje
Branky, body, vteřiny

Neapol pyká. Kvůli korupci přišla o dva body

Řím - Fotbalisté Neapole přišli kvůli zmanipulování předloňského zápasu v Serii A o dva body. Italský svaz o trestu rozhodl poté, co se bývalý brankář klubu Matteo Gianello přiznal, že se v květnu 2010 pokusil ovlivnit výsledek utkání se Sampdorií. Disciplinární komise navíc klubu udělila pokutu 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun).

Fotbalisté Neapole
zdroj: ČTK/AP

Vedle toho dostali půlroční zákaz činnosti kapitán Neapole Paolo Cannavaro a obránce Gianluca Grava. Oba údajně ovlivnění zápasu odmítli, pokus o korupci však nenahlásili. Gianello, hlavní organizátor zmanipulování zápasu, který tehdy Sampdoria v posledním kole vyhrála 1:0 a zajistila si místo v předkole Ligy mistrů, dostal trest na tři roky a tři měsíce.

Neapol po trestu klesla v tabulce italské ligy ze třetího na páté místo a na vedoucí Juventus ztrácí deset bodů. Proti sankcím se však stejně jako trojice distancovaných hráčů velmi pravděpodobně odvolá.

Právník klubu Mattia Grassani: "Klub doplácí na chování bývalého hráče, který navíc v sezoně 2009/10 neodehrál ani minutu. Musíme protestovat, protože jde o nespravedlivý trest. Zvažujeme, že se budeme se svazem soudit o odškodné, protože tohle poškozuje jméno a hodnotu klubu."

V rozsáhlé korupční aféře v italském fotbale je Neapol už pátým klubem, kterému byly v sezoně za ovlivňování výsledků odečteny body. Siena přišla o šest bodů, Bergamu byly odebrány dva body a FC Turín se Sampdorií jeden bod.

V rámci skandálu, který vyšetřovatelé nazvali "Poslední sázka", bylo zadrženo přes padesát lidí, mezi nimiž se objevili například záložník Lazia Řím Stefano Mauri a bývalí italští reprezentanti Giuseppe Signori a Cristiano Doni.

Jedním z prvních potrestaných byl trenér Juventusu Antonio Conte, který se nedávno vrátil na lavičku turínského celku po odpykání čtyřměsíčního distancu. Za zamlčení pokusu o korupci během jeho působení v druholigové Sieně v sezoně 2010/11 kouč původně dostal stop na deset měsíců, uspěl však s odvoláním.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy