Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Návrh na snížení počtu cizinců v Premier League nejspíš neprojde, míní Češi

Odchod Velké Británie z Evropské unie, k němuž dojde 29. března příštího roku, se může dotknout i Premier League. Anglická Fotbalová asociace navrhne snížit počet zahraničních hráčů v týmech této prestižní klubové soutěže ze současných sedmnácti na dvanáct. To se může dotknout i českých fotbalistů a reprezentační stoper Tomáš Kalas, který patří Chelsea, ale hostuje v Bristolu, říká: "Mně to nevadí, ale hlavně ať se rozhodne co nejdřív."

Tomáš Kalas
zdroj: ČTK autor: David Šváb

Představitelé asociace podle listu The Times předloží návrh klubům Premier League už tento týden. Víc než dvanáct hráčů mimo Británii nemá nyní v hlavních týmech jen sedm z dvaceti klubů.  

V případě, že kluby redukci počtu cizinců odsouhlasí, FA na oplátku udělí povolení hrát všem zahraničním fotbalistům, kteří podepíší smlouvu s klubem Premier League. Dosud uděluje svolení hráčům ze zemí mimo Evropskou unii či evropský hospodářský prostor (EEA) pouze po splnění přísných kritérií týkajících se odehraných reprezentačních zápasů.  

Opatření by se týkalo i českých hráčů. Petr Čech je brankářem v Arsenalu, Aleš Matějů je z Brightonu na hostování v Brescii, Matěj Vydra hraje za Burnley a Tomáš Kalas hostuje z Chelsea v Bristolu. Právě Chelsea má v prvním týmu dvacet hráčů ze zemí mimo Britské ostrovy a další desítky po hostováních. Zřejmě by tak musela některé zahraniční hráče uvolnit.  

"Když hrála Chelsea s Evertonem, tak měli na soupisce jediného hráče z Anglie. Celá základní sestava byla ze zahraničí," řekl Kalas při setkání s novináři během srazu reprezentace. "Nevím, jestli to moji pozici může zhoršit, nebo zlepšit, ale určitě může rozhodnout, co se mnou bude. Mně to ani nevadí, ale hlavně ať se to rozhodne co nejdřív, abych věděl, kde a kdy budu hrát," dodal stoper.  

Nemyslí si ale, že k omezení počtu cizinců dojde, a to hlavně z finančních důvodů. "Tyhle debaty jsou tam už delší dobu. Jsem zvědavý, co udělají. Když to vezmu jen z finančního hlediska, tak stát tím přijde o docela dost peněz, protože my tam odvádíme docela slušné daně. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne," dodal Kalas.  

Také Jiří Skalák, který hraje druhou anglickou ligu za Millwall, si myslí, že návrh FA neprojde. "Já si nemyslím, že sníží limity hráčů, protože by liga přišla o spousty skvělých fotbalistů," řekl. Pokud se kluby s Fotbalovou asociací na pravidlech po brexitu nedohodnou, může se stát, že hráči z EU budou muset k získání pracovního povolení splnit stejná kritéria jako nyní právě cizinci z ostatních zemí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy