Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
II. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou

Na slávistické oslavy dorazil i legendární Eusébio, těší se na Masopusta

Praha – Slavia pojala oslavy stodvacátého výročí založení ve velkém stylu, když do Prahy kromě spousty vzácných hostů dorazil i jeden z nejlepších fotbalistů historie Eusébio. Ten se zúčastní dnešní slavnostní večeře na Pražském hradě, kde se setká s dlouholetým kamarádem Josefem Masopustem. Na oslavy nejstaršího českého klubu přiletěl také mistr světa a dvojnásobný vítěz Ligy mistrů s Realem Madrid Francouz Christian Karembeu.

Eusébio
zdroj: Getty Images/STF autor: Buda Mendes

Eusébio je v Praze po dvou letech, v roce 2011 dorazil na Masopustovy 80. narozeniny. Nyní se role otočí a gratulantem bude pro změnu česká legenda, neboť Portugalci bylo v pátek 71 let. "Je to trochu symbolické," řekl Eusébio s úsměvem.

Na setkání dvou držitelů Zlatého míče pro nejlepšího hráče světa se moc těší. "Vždycky mě naplňuje velkou radostí, když se můžeme spolu setkat. Já žiju v Lisabonu, on v Praze, takže se nevidíme moc často. Když se setkáme, vždy se obejmeme a máme radost jako děti, i když náš věk už pokročil," líčil Eusébio, který momentálně pracuje jako velvyslanec Benfiky Lisabon, kde prožil nejslavnější léta kariéry.

Eusébio a Karembeu přijeli na oslavy slávistického výročí jako vyslanci UEFA. Francouz se zúčastní i nedělního galavečeru v Národním divadle. "Zvali jsme generalitu UEFA, pana Platiniho, ale ten se nám už v prosinci krásným dopisem omluvil. Slíbil, že ve spolupráci s českou fotbalovou asociací bude UEFA reprezentovat spojení minimálně dvou velmi dobrých fotbalistů, kteří by měli symbolizovat význam Slavie v rámci evropského a světového fotbalu," řekl slávistický generální ředitel Zbyněk Kusý.

"Ve spolupráci s (generálním sekretářem FAČR) Rudou Řepkou jsme chtěli oslovit hráče z různých zemí a ve finále se podařilo získat Eusébia a Karembeuho," dodal Kusý.

Dvaačtyřicetiletý Karembeu má mezi slávisty řadu známých, s nimiž se v době hráčské kariéry potkával na hřištích. "Znám Vláďu Šmicra, Patrika Bergera, Karla Poborského nebo Pavla Kuku. Potkávali jsme se i s Pavlem Nedvědem," uvedl mistr světa z roku 1998. Zavzpomínal, jak český národní tým vyřadil Francii v semifinále Eura 1996 v penaltovém rozstřelu. "Já ale tehdy nehrál, seděl jsem na tribuně," podotkl nynější hráčský skaut.

Josef Masopust stíhaný Eusebiem
zdroj: Klub přátel Josefa Masopusta

Eusébio si zase pamatoval, jak Slavia v roce 1996 dokráčela v tehdejším Poháru UEFA až do semifinále. "Sice jsem více sledoval Ligu mistrů, ale bylo dobře, že tehdy někdo od vás došel v poháru tak daleko. Ale už nevím, jestli vyhrál," usmál se Eusébio.

V červnu minulého roku nechyběl v hledišti při čtvrtfinále Eura v Polsku mezi českým a portugalským týmem. "Ten zápas byl hodně zajímavý. Češi dlouho vzdorovali a nakonec jsme my, Portugalci, byli hodně rádi, že jsme vyhráli 1:0," podotkl Eusébio, jenž pár dní poté prodělal mozkovou příhodu a musel být hospitalizován.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy