Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Peter Šťastný

Na opičí skřeky odpověděl Kean provokací. Za rasismus si teď může z části sám, řekl Bonucci

Celý zápas musel od příznivců Cagliari poslouchat rasistické pokřiky. Když pak v závěru pojistil výhru Juventusu gólem, Moise Kean se rozhodl zareagovat. Devatenáctiletý útočník doběhl před kotel domácích a neodpustil si provokativní gesto, což tribuny nesly hodně nelibě. S jeho reakcí ale ne všichni souhlasili. Kouč Massimiliano Allegri i spoluhráč Leonardo Bonucci velký italský talent za chování zkritizovali. Takový postoj ale pohoršil řadu jiných fotbalistů a na sociálních sítích se Keana zastali.

Útočník Juventusu Moise Kean slaví gól před fanoušky Cagliari
zdroj: ČTK/AP/ autor: Fabio Murru

Rasismus u fanoušků Cagliari není ničím neobvyklým a urážky kvůli barvě pleti si zde už vyslechlo několik hráčů. Mladý italský reprezentant Kean se s tím však nehodlal smířit. Když tak v 85. minutě dostal přihrávku vápnem, kterou uklidil do brány a zvýšil na 2:0, stoupl před kotel sardinského celku a rozpažil ruce.

Odtáhnout ho museli až protihráči a vlastní spoluhráči. "Moc dobře ví, že když dá gól, měl by ho oslavit se spoluhráči. Musí si uvědomit, že se mohl zachovat jinak," řekl Bonucci, který se na triumfu podílel úvodní trefou.

"Po jeho gólu následovaly rasistické projevy. Podle mě si za ně Moise může z poloviny sám. Měl se toho gesta vyvarovat a kotel neměl takhle reagovat," uvedl jednatřicetiletý obránce. "Jsme profesionálové, musíme jít příkladem a nikoho neprovokovat," dodal Bonucci.

Souhlasil s ním i Allegri. "Měl se zdržet takové oslavy. Je mladý a musí se učit," prohlásil jednapadesátiletý Ital. "Ale určité věci by si fanoušci měli odpustit. Idioti dělají hloupé věci a kazí to ostatním. Podle mě nepomůže, že se o tom budeme bavit. Ani přerušení hry k ničemu nepřispěje, protože ne všichni na stadionu to dělali," konstatoval Allegri.

Podle něj by měl následovat tvrdý trest. "Musíme využít kamery, najít viníky a potrestat je. Je to jednoduché, identifikovat je a potrestat je ne ročním nebo dvouletým zákazem, ale doživotním. Máme na to technologie a mohlo by to tak jít, pokud by příslušné orgány chtěly. Jenže problém je ten, že nechtějí," poznamenal kouč Juventusu.

Moise Kean
zdroj: ČTK/PA/ autor: Jonathan Moscrop

Za Keana se postavili Pogba, Pjanič i další

Další spoluhráči Giorgio Chiellini a Miralem Pjanič se naopak naplno postavili za svého spoluhráče. Bosenský záložník navíc upozornil, že Kean nebyl jediným, koho v Cagliari rasisticky uráželi.

"Stejně se dělo Blaisovi (Matuidimu). Je to druhý rok v řadě, co ho uráželi. Snad to konečně skončí. Teď je to na lidech, co mají moc s tím něco udělat. Je to smutné a kluky to ovlivňuje. Ve fotbale pro takové věci není místo," prohlásil Pjanič.

Prohlášení, že vina je z poloviny na Keanovi, rozzlobilo mimo jiné anglického reprezentanta Raheema Sterlinga. "Tomu se můžeme jenom smát," tweetoval útočník Manchesteru City, jenž se nedávno sám stal terčem rasistických pokřiků při zápase kvalifikace ME v Černé Hoře. Na urážky po gólu zareagoval tak, že si přiložil ruce k uším a natočil je směrem k černohorským fanouškům.

Solidaritu s hráči Juventusu projevily i další hvězdy napříč Evropou. Paul Pogba například na Instagram napsal: "Podporuji každý boj proti rasismu. Jsme si všichni rovni. Dobří Italové, povstaňte. Nenechte mluvit malou skupinu rasistů za vás."

Podporu Keanovi vyjádřil také Memphis Depay a pozadu nezůstala ani jiná někdejší opora klubu Patrice Evra. "Bravo Moise Kean, že se jim postavil a ukázal jim, kdo je tu šéf," tweetoval. Za nepřijatelné označili chování fanoušků i další hráči jako Mario Balotelli či Christian Benteke. "Hluboký obdiv pro to, co Moise a Raheem udělali a jak celou věc zvládli," napsal belgický útočník Crystalu Palace.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy