Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Muž, který vše spustil. "Santa Claus" Blazer nahrával kolegy, aby nemusel do vězení

New York/Curych - Klíčovou postavou, která přispěla k odhalení a vyšetřování rozsáhlé korupční aféry v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA), byl podle všeho někdejší dlouholetý člen jejího výkonného výboru Chuck Blazer. Tento zavalitý Američan s huňatým bílým vousem, který je znám pod přezdívkou Pan deset procent, se totiž, jak si všímají světová média, podle prokuratury Spojených států k braní úplatků doznal již před rokem a půl. Spolupracovat s americkými úřady podle loňské zprávy deníku New York Daily News začal v roce 2011.

Chuck Blazer (vlevo) a Joseph Blatter
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Blazer, který dlouhé roky býval dvojkou severoamerické fotbalové konfederace CONCACAF, má vzezření Santa Clause a je znám rozšafným životním stylem. Z obvinění vznesených vůči představitelům FIFA, která byla zveřejněna ve středu, vyplývá, že se Blazer k finančním nepravostem doznal 25. listopadu 2013.

Americkým vyšetřovatelům podle všeho vyšel vstříc poté, co se o něj úřady začaly zajímat kvůli neplacení daní. Agentura SID o něm uvedla, že je to korpulentní špicl, který nechce do lochu. Doznal se k šestinásobnému vyhýbání daňové povinnosti a také k finančním podvodům, jako jsou praní špinavých peněz či platební machinace.

Obvinění funkcionáři FIFA
zdroj: ČT24

Brazilská fotbalová legenda Romário: "Bohužel to nebyla naše policie, která je chytila, ale někdo je chytit musel. Zloději musí jít do vězení."

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier: "Jestliže se fotbal nedokáže očistit sám, musí zakročit vlády."

New York Daily News uvedl, že zásoboval agenty amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) informacemi o korupčních praktikách ve fotbalovém vedení. Na schůzky funkcionářů údajně nosil tajné nahrávací zařízení, které rozhovory zaznamenávalo.

Prokuratura v souvislosti s Blazerovým doznáním uvedla, že mimo jiné přijal 750 tisíc dolarů (asi 19 milionů korun) ze sumy deseti milionů dolarů (přes 251 milionů korun), které bývalý viceprezident FIFA Jack Warner získal od vlády Jihoafrické republiky jako úplatek za přidělení pořadatelství světového šampionátu. Dále například šest let nepodával ve Spojených státech daňová přiznání.

Blazer v rámci spolupráce s prokuraturou souhlasil se zaplacením 1,95 milionu dolarů (49 milionů korun), což americké úřady považují za část toho, co utržil na úplatcích, nelegálních provizích i z černého prodeje lístků na fotbalový šampionát. Rovněž přislíbil zaplatit ještě další sumu, jejíž výše bude vyčíslena při vynesení rozsudku v jeho případu.

USA v roli světového protikorupčního policisty

Když chtějí Spojené státy dopadnout i občany cizích států v zahraničí, musí se alespoň malá část trestného činu udát v dosahu jejich soudní pravomoci. Takovým podnětem může být například telefonát podezřelé osoby do USA, návštěva USA nebo třeba e-mail, který projde serverem v USA. V daném případě stačí, aby příslušná osoba přistála na newyorském letišti JFK, protože to už spadá pod brooklynskou prokuraturu, která nyní kauzu FIFA vyšetřuje. Musí tu být nějaký "styčný bod", vysvětlila profesorka práva z Univerzity George Washingtona Jessica Tillipmanová v rozhovoru s americkým deníkem The Washington Post.

Peněžní toky a setkání na půdě USA

V konkrétním případě FIFA ilegální peníze protekly bankami se sídlem v New Yorku. "V průběhu 90. let a ve zvýšené míře po roce 2000 a 2010 se obvinění a jejich komplicové silně spoléhali na finanční systém Spojených států," stojí v obžalovacím spise, který čítá 161 stránek. Některé peníze z úplatků skončily na účtech v bankách JPMorgan a Citibank. Řeč je v obžalovacím spise také o několika setkáních ve floridském Miami a newyorské čtvrti Queens. Na nich se dotyční domlouvali na úplatcích.

K finančním podvodům se podle prokuratury doznali také Warnerovi synové Daryll a Daryan. V případě Daryana Warnera se přiznání týkají kupčení s lístky na světové šampionáty v letech 2006 a 2010. Mimo jiné přiznal, že v bance ukládal částky do 10 tisíc dolarů, aby se vyhnul finanční kontrole. Oba bratři podle všeho s vyšetřovateli rovněž spolupracují.

Policii v Trinidadu a Tobagu se kvůli vydanému americkému zatykači již také přihlásil Jack Warner, který je jedním ze 14 lidí obviněných v korupčním skandálu ve světovém fotbale. Čtvrteční noc strávil v cele.

Zdroj
ČTK, Reuters, ČT sport, The Washington Post

Hlavní zprávy