Následuje
Dolomitenmann 2019

Úcta k veteránům jako politický postoj. FIFA trestala za vlčí máky pokutami

Curych - Mezinárodní fotbalová federace FIFA podle očekávání nezměnila své dogmatické stanovisko a potrestala pokutou všechny reprezentační týmy z Britských ostrovů za to, že při posledních zápasech fotbalové kvalifikace o postup na MS 2018 se na jejich stadionech objevily symboly vlčího máku. Podle mínění federace tím byla porušena pravidla o zákazu politických stanovisek během mezinárodních zápasů.

Angličti fotbalisté vzdali hold válečným veteránům
zdroj: Reuters autor: Carl Recine

Skotové a Angličané i přes varování FIFA měli při vzájemném kvalifikačním duelu vlčí máky jako připomínku válečných veteránů na černých páskách na rukávech dresů. Příznivci Walesu a Severního Irska 11. a 12. listopadu složili květinové symboly jako mozaiku v hledišti.

Nejvyšší pokutu dostala Anglie, která musí zaplatit 45 tisíc švýcarských franků (asi 1,14 milionu korun). Skotsko a Wales zaplatí 20 tisíc a Severní Irsko, které je v kvalifikaci soupeřem české reprezentace, 15 tisíc. Pokutu dostalo i Irsko, jež symbol použilo v přípravném utkání se Švýcarskem, a musí zaplatit pět tisíc švýcarských franků.

FIFA potrestala reprezentace Spojeného království za poctu válečným veteránům

"Není naším záměrem potlačovat vzpomínkové akce vztahující se k historii jednotlivých zemí. Ale musíme neutrálním způsobem přistupovat ke všem politickým a náboženským symbolikám 211 členských zemí. Stadion je prostorem pro sport a pro nic jiného," řekl předseda disciplinární komise FIFA Claudio Sulser.

IFA potrestala za různé prohřešky i další asociace. Rumunsko musí zaplatit 95 tisíc švýcarských franků (asi 2,4 milionu korun) za problémy v hledišti během utkání s Polskem. Zároveň nesmí odehrát příští dva zápasy na národním stadionu v Bukurešti.

Chile dostalo pokutu 30 tisíc švýcarských franků a zákaz sehrání dvou oficiálních zápasů na národním stadionu v Santiagu de Chile kvůli homofobním pokřikům fanoušků v duelu s Ekvádorem. Zavřený olympijský stadion na jedno utkání má i Honduras, který rovněž dostal za problémy v duelu s Panamou pokutu 40 tisíc franků.

Politicky motivované transparenty se objevily také při utkání Řecka s Bosnou a Hercegovinou, což řecký svaz vyjde na 80 tisíc švýcarských franků. O dvacet tisíc méně zaplatí Ukrajina za pokřiky fanoušků v duelu se Srbskem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy