Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na skialpech přes hory

Nizozemsko mění trenéra, Blind po výbuchu v Bulharsku končí

Amsterdam – Neúspěch za neúspěchem stíhal Dannyho Blinda u nizozemské reprezentace a fotbalovému svazu už s koučem došla trpělivost. Nizozemsko prohrálo klíčový zápas v Bulharsku, po polovině odehraných zápasů je až čtvrté a čím dál víc ztrácí naději na postup na mistrovství světa, kde by chybělo poprvé od roku 2002.

Danny Blind
zdroj: imago sportfotodienst

Pod Blindem Nizozemci vyhráli jen sedm ze 17 zápasů. Tým dočasně povede jeho asistent Fred Grim, který má tým připravit na úterní přípravný duel s Itálií.

Blind možný odchod naznačil ihned po porážce v Sofii, kde na sebe vzal vinu. "Padá to na mou hlavu. Musím o tom přemýšlet a můj zaměstnavatel (Nizozemská fotbalová asociace) o tom jistě bude přemýšlet také," řekl Blind novinářům. "Ve fotbale se pohybuji dost dlouho na to, abych věděl, jak to chodí. Musím si nastavit zrcadlo. Takhle už to dál nejde," dodal.

Po návratu se sešel s vedením asociace a výsledkem bylo jeho odvolání z funkce a dočasné povýšení bývalého brankáře Grima do role hlavního kouče. Jedenapadesátiletý Grim strávil většinu kariéry v Ajaxu, kde později dělal i trenéra gólmanů a vedl mládež. V roli hlavního kouče působil i v Almere a u nizozemské jednadvacítky.

"Ceníme si toho, co Danny Blind pro tým odvedl během funkčního období. Ale protože jsou pro nás sportovní výsledky zklamáním a kvalifikace se nevyvíjí dobře, cítíme, že bohužel musíme sáhnout ke změně a s Dannym se rozloučit," uvedl v prohlášení ředitel nizozemské asociace KNVB Jean Paul Decossaux.

Blind se týmu ujal v červenci 2015, kdy nahradil Guuse Hiddinka, aby se pokusil zachránit Nizozemce v kvalifikaci o mistrovství Evropy. To se mu však nepovedlo a prohrál tři ze čtyř závěrečných zápasů včetně utkání s Českou republikou doma.

Ani v nové kvalifikaci o MS v Rusku, kde mají Oranjes obhajovat bronzovou medaili, se však týmu nedaří. Vyhrál jen nad Běloruskem a Lucemburskem a po pěti zápasech je až čtvrtý v tabulce. Na vedoucí Francii ztrácí šest bodů a na druhé Švédsko tři.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy