Následuje
ODM 2020: Krasobruslení

Mistrovství světa zná všechny účastníky. Peru postoupilo po 36 letech

Po 36 letech se na mistrovství světa probojovala reprezentace Peru. Jihoamerický stát porazil v odvetě interkontinentální baráže Nový Zéland 2:0 a po úvodní bezbrankové remíze se stal posledním účastníkem světového šampionátu. O výhru se postarali svými brankami Farfán a Ramos.

Slavící fotbalisté Peru
zdroj: Reuters/Stringer

Peru poslal do vedení po 28 minutách Jefferson Farfán, a i když hosté měli po přestávce v Limě více ze hry, přidal v 65. minutě druhý gól Christian Ramos. Domácí se tak na mistrovství světa představí celkově popáté.

"Čekali jsme na to 35 let, ale nezasloužili jsme si nebýt na mistrovství tak dlouho," uvedl záložník Christian Cueva, který se podílel na obou gólech. "Všichni Peruánci by teď měli slavit jako nikdy předtím," dodal.

Reprezentanti věnovali vítězství kapitánovi Paolu Guerrerovi, který do baráže nemohl zasáhnout kvůli trestu od FIFA za doping. "Museli jsme toho hodně vytrpět," řekl se slzami v očích Farfán. "Postup věnuji Paolovi, protože jsem mu slíbil, že to dotáhneme do konce," přidal na adresu nejlepšího reprezentačního střelce.

Peruánci se navíc můžou těšit na volno, protože ministerstvo práce prohlásilo, že v případě postupu bude čtvrtek vyhlášen za nový státní svátek. "Děkuji našim válečníkům, že nám udělali velkou radost. Ale oslavujme zodpovědně," prohlásil prezident Pedro Pablo Kuczynski. Šampionát v Rusku odstartuje 14. června. Los základních skupin je na programu 1. prosince v Moskvě.

Peru bude ve druhém koši spolu se Španělskem, Švýcarskem, Anglií, Kolumbií, Mexikem, Uruguayí a Chorvatskem. V prvním budou domácí Rusko, obhájce titulu Německo, Brazílie, Portugalsko, Argentina, Belgie, Polsko a Francie. Ve třetím Dánsko, Island, Kostarika, Švédsko, Tunisko, Egypt, Senegal a Írán. V posledním pak Srbsko, Nigérie, Austrálie, Japonsko, Maroko, Panama, Jižní Korea a Saúdská Arábie.

Peru prolomilo dlouhé čekání a je na MS

Rozdělení účastníků fotbalového mistrovství světa 2018 v Rusku do losovacích košů (v závorce říjnové umístění v žebříčku FIFA)

1. koš: Rusko (65.), Německo (1.), Brazílie (2.), Portugalsko (3.), Argentina (4.), Belgie (5.), Polsko (6.), Francie (7.)
2. koš: Španělsko (8.), Peru (10.), Švýcarsko (11.), Anglie (12.), Kolumbie (13.), Mexiko (16.), Uruguay (17.), Chorvatsko (18.)
3. koš: Dánsko (19.), Island (21.), Kostarika (22.), Švédsko (25), Tunisko (28.), Egypt (30.), Senegal (32.), Írán (34.)
4. koš: Srbsko (38.), Nigérie (41.), Austrálie (43.), Japonsko (44.), Maroko (48.), Panama (49.), Jižní Korea (62.), Saúdská Arábie (63.)

Los se uskuteční 1. prosince v Moskvě. 

Interkontinentální baráž kvalifikace MS ve fotbale 2018 - odveta

Peru - Nový Zéland 2:0 (1:0) Branky: 28. Farfán, 65. Ramos. První zápas 0:0, postoupilo Peru.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy