Následuje
ODM 2020: Studio

Kouč Portugalců po porážce: Na Euro musíme zapomenout

Basilej - Úřadující evropští šampioni z Portugalska nezvládli vstup do světové kvalifikace a ve Švýcarsku prohráli 0:2. Podle trenéra Fernanda Santose musí jeho fotbalisté zapomenout na zlaté Euro, pokud chtějí být úspěšní také v bojích o MS 2018. Švýcaři v Basileji rozhodli už v úvodní půlhodině, ve které se trefili Breel Embolo a Admir Mehmedi. Portugalsko bez zraněného kapitána Cristiana Ronalda odpověď nenašlo.

Trenér Portugalska Fernando Santos
zdroj: REUTERS autor: Regis Duvignau

"Inkasovali jsme z jediného momentu, kdy byl soupeř blízko naší branky. Potom jsme se stáhli a dovolili Švýcarsku vyhrávat osobní souboje. Evropský šampionát musí být zapomenut," řekl po úterním zápase Santos.

Teprve potřetí v historii noví mistři Evropy hned v úvodu další kvalifikace prohráli. Předtím se to v roce 2004 stalo Řecku a v roce 1965 Španělsku. Portugalci neuspěli poprvé po 14 soutěžních duelech a dvou letech.

"Nebyli jsme tak silní jako obvykle. V kvalifikaci se tohle nesmí stávat," prohlásil Santos, jehož tým v červencovém finále ME zdolal po prodloužení domácí Francii 1:0 a vybojoval premiérové kontinentální zlato v historii.

Santos byl spokojený se zlepšením v závěru, kdy se hosté dostali do několika příležitostí a Nani v 82. minutě trefil tyčku. "Když jsme prohrávali 0:2, snažil jsem se změnit několik věcí a hrát se dvěma útočníky. Měli jsme gólové šance, ale mohli jsme si jich vypracovat i víc," konstatoval jednašedesátiletý kouč.

"V závěrečných fázích Švýcarsko jen bránilo. My si vytvořili velké šance až v posledních minutách, kdy jsme hráli víc srdcem. Kdybychom dali branku, mohli jsme se vrátit do zápasu," doplnil Santos.

Petkovic: Dokážeme porážet silné týmy

Švýcarský kouč Vladimir Petkovic měl z výhry radost, ale snažil se ji nepřeceňovat. "Teď můžeme oslavovat, ale další den budeme opět nohama na zemi. Stále zbývá devět utkání," upozornil třiapadesátiletý trenér.

"S tímto výsledkem se dostaneme do zpráv v Evropě, protože jsme porazili úřadující šampiony. Z každého pozitivního výsledku je v této zemi euforie. Tenhle zápas byl důkazem, že dokážeme se silnými týmy nejen soupeřit, ale také je porážet," dodal Petkovic.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy