Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalová Liga mistrů: Novosibirsk - Karlovarsko

BLOG: Campos pod drobnohledem aneb bezpečnostní manévry na MS

Právě doběhla tisková konference Garetha Southgatea před semifinále s Chorvatskem. A sotva trenér anglické reprezentace, která si ještě stále žije svůj sen, zkontroloval pažit na moskevských Lužnikách a zašel zpátky do útrob největšího stadionu letošního mistrovství světa, v centrech pro novináře a fotografy, která se rozprostírají na několika patrech olympijského kolosu, začne silně hlučet alarm.

Lužniki v Moskvě. Ticho před (další) bouří
zdroj: ČT sport autor: Ondřej Nováček

"Toto je evakuace. Prosíme všechny přítomné, aby neprodleně opustili svá místa. K východu ven nepoužívejte výtahy," hlásí předtočený vzkaz. Zní vážně. Ano, to už tak bývá. Všichni ale mezitím ostýchavě vyčkávají, pokukují jeden po druhém. Nikdo se do "záchranné" akce příliš nežene. Téměř každý má totiž před sebou rozprostřené hromady svého pracovního nádobíčka.

Klidní jsou i dobrovolníci. Zřejmě už tradiční hru, komu povolí nervy dřív, dobře znají. I takový alarm, byť planý, ale k bezpečnostním opatřením prostě patří.

A Rusové na ně dbají extrémně, což si ostatně vyzkoušeli před čtyřmi lety během olympiády v Soči. Tehdy tam - překvapivě nikoli kvůli opozici - hlídkovaly v horách tajné služby i veteráni z čečenských válek. Doba je zlá.

Fanouškovská karta. Bez ní si na MS ani neškrtnete
zdroj: ČT sport autor: Ondřej Nováček

Teď se světový šampionát koná nejen u Černého moře, ale i v řadě dalších měst. Mnohdy s tím však jde ruku v ruce i zbytečná "arogance moci".

To se vám pak může stát, že se mixzóna určená k rozhovorům s legendou mexického fotbalu Jorge Camposem nesmyslně zužuje a zužuje, až jste kvůli nedočkavým fanouškům zcela vyhnáni daleko za pásku, nehledě na fakt, že člen "výpravy" je stále jako jeden z mála před ní.

Josef Němec (vlevo) čeká na Jorgeho Campose. Sám
zdroj: ČT sport autor: Ondřej Nováček

Expert ČT sport Josef Němec se chtěl na Rudém náměstí pozdravit se "starým známým" z mexické ligy, ale natočit ho při tom by chtělo buď nejspíš velmi dobré přesvědčovací schopnosti, případně rovnou buldozer.

Ten téměř nekomunikující pán s teleskopickým obuškem ve fanzóně byl opravdu nekompromisní. Ale Josef taky, protože si toho pestrobarevného módního návrháře z Mexika později stejně znovu "zavolal".

Ve střehu je i různorodá směsice mužů zákona (i těch ostatních) v metru. Vedle security boys hrají ve stanicích první housle různé bezpečnostní rámy, rentgeny, ale i nadpočetná lidská síla: tisícovky policistů, vojáků, a aby toho nebylo málo, tak kozáků. Juch! Nezřídka jsou k vidění i psi, pan Burns by měl radost.

A George Orwell jakbysmet. Zkrátka: všichni mají oči na stopkách. Žmouráte v mapě? To budete asi turista. Velmi ochotně vám poradí lámanou angličtinou, kde je nejlepší přestoupit, jak si zkrátit cestu. Pokud ale za chůze třeba jen nevědomky prohrabáváte batoh, něco tady neštymuje. Proč za chůze? A proč batoh?

Majakovskaja. Jedna z nejznámějších stanic metra v Moskvě
zdroj: ČT sport autor: Ondřej Nováček

A tak se jde stranou a vysvětluje se a vysvětluje. Při vstupu na stadion je zase potřeba odemknout chytrý mobilní telefon, případně rovnou pustit notebook. Čas ubíhá...

Dnes se ten kolotoč roztočí znovu – a pěkně zhurta. Semifinále v Moskvě totiž slibuje – kromě jiného – totální dav.

Hlavní zprávy