Následuje
SP Slovinsko

V 1. koši bude Belgie a Švýcarsko, ale Anglie s Itálií až ve čtvrtém

Praha - Při prosincovém losování fotbalového mistrovství světa v Brazílii budou do čela jednotlivých skupin nasazeny domácí výběr, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Švýcarsko a nejspíš také Uruguay, pokud neztratí dobře rozehranou baráž s Jordánskem. Evropské velmoci Itálie, Anglie a Francie zůstanou mezi nenasazenými celky. Rozdělení do košů ještě není oficiální, FIFA ho potvrdí po úplném skončení kvalifikací.

Řekové slaví postup na mistrovství světa v Brazílii
zdroj: ČTK/AP

Zbývá sehrát poslední barážový zápas, v tom ale mají Uruguayci po prvním duelu tak výrazný náskok, že o postup téměř jistě nepřijdou a výsledek odvety by už do složení košů neměl promluvit. Jihoameričané si přivezli z prvního utkání v Jordánsku pohodlné vítězství 5:0. Pokud dvojzápas dotáhnou, budou při losu jedním z osmi nasazených týmů v prvním koši.

Rozhodujícím kritériem pro nasazení je stejně jako při minulém mistrovství říjnové vydání žebříčku FIFA. V prvním koši tak bude sedm žebříčkově nejlepších celků světa a pořádající Brazílie. Listopadový žebříček FIFA při losu ignoruje proto, že by zvýhodňoval týmy z baráží.

Klíč pro rozdělení do zbylých tří košů ještě FIFA oficiálně nepotvrdila, mělo by se ale stejně jako při minulém šampionátu zohlednit regionální hledisko. V druhém koši by podle něj byly týmy z Asie a Severní a Střední Ameriky, ve třetím africké a nenasazené jihoamerické celky a ve čtvrtém nenasazení zástupci Evropy. Jelikož bude nenasazených týmů ze starého kontinentu devět, mělo by žebříčkově nejlépe postavené Nizozemsko zaujmout pozici ve třetím koši, kde figuruje jen sedm celků.

Losování se uskuteční v brazilském Costa de Sauípe 6. prosince, 32 účastnických zemí bude rozděleno do osmi čtyřčlenných skupin. V jedné skupině nesmějí být dva zástupci stejného kontinentu, pouze Evropa smí mít dva zástupce ve skupině.

Neoficiální rozdělení účastníků MS 2014 v Brazílii do losovacích košů:

1. koš: Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, *Uruguay, Švýcarsko

2. koš: Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras

3. koš: Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor, Nizozemsko

4. koš: Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie

*Pozn.: Uruguay ještě čeká odveta baráže

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy