Následuje
FIS magazín SP

Trpký konec kouče Santose. Penaltový rozstřel sledoval u televize

Recife (Brazílie) – Na jedné straně hořkost a zklamání, na druhé bezuzdné nadšení. To první platí pro Řeky, to druhé pro Kostaričany, kteří poprvé v historii postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa. Pro portugalského trenéra řecké reprezentace Fernanda Santose to byl v osmifinálovém duelu moment z nejhořčejších, protože konec svého posledního zápasu na lavičce národního týmu musel sledovat jen u televize. V závěru prodloužení byl totiž vykázán z lavičky. Naopak hrdinou večera a celé Kostariky se stal gólman Keylor Navas, kterému složil poklonu i Santos.

Kouč Fernando Santos
zdroj: Isifa

Portugalec v řeckých službách se poprvé dostal do sporu s australským rozhodčím Benem Williamsem na konci normální hrací doby, ve které utkání skončilo 1:1. Portugalský kouč s realizačním týmem šel na hřiště dát hráčům napít a udělit pokyny pro prodloužení. "Přišel za mnou a řekl, že nesmíme být na trávníku," uvedl Santos. "Tak jsem ukázal na kostarickou stranu: Oni jsou na hřišti všichni včetně náhradníků a my nesmíme za čáru? Měřte všem stejným metrem," přidal.

Po prodloužení se situace opakovala. "Všichni Kostaričané byli na hřišti, a když jsem šel za hráči já, rozhodčí mi to zakázal. Proč, zeptal jsem se. Mají snad nějaké výhody? Vypadám snad jinak než oni? Je to proto, že jsem Portugalec?" uvedl Santos.

"Na to mi rozhodčí odpověděl, že takhle s ním nesmím mluvit. A s kým tedy mám mluvit, zeptal jsem se. A pak jsem byl vykázán z lavičky," dodal trenér, kterému navíc nedůstojný konec čtyřletého působení u reprezentace nachystalo i vedení řeckého svazu.

Letenka domů pár minut po konci zápasu

Podle spekulací už za něj jako náhradu získalo Claudia Ranieriho a navíc Santosovi bezprostředně po zápase oznámilo, že má vyřízený let domů a odlétá v nejbližších hodinách.

"Nerozumím tomu. Asi nevěřili, že bychom mohli postoupit," řekl portugalský kouč, pod jehož vedením Řecko poprvé v historii na mistrovství světa prošlo ze skupiny do vyřazovací části.

Rozlučka pro Karagunise

Poslední zápas u týmu prožil i kapitán Jorgos Karagunis. "Tohle byl můj poslední zápas za Řecko," řekl Karagunis po utkání. "Chtěl jsem tady být alespoň o týden déle, ale to už teď nezměním," dodal.

Karagunis poprvé za národní tým nastoupil v roce 1999 a nakonec za něj odehrál 139 zápasů a dal deset branek. Nechyběl u nečekaného triumfu na mistrovství Evropy v roce 2004, celkem se s Řeckem představil na třech evropských a dvou světových šampionátech.

Teď však podle Karagunise přišel čas, aby uvolnil místo mladším hráčům. "Pomohli jsme jim nasbírat nějaké zkušenosti a teď je řada na nich," prohlásil.

Nejlepší brankář na světě? Kostaričané mají jasno

Rozhodující penaltu, která poprvé v historii poslala fotbalisty Kostariky do čtvrtfinále mistrovství světa, sice proměnil Michael Umaňa, hrdinou okamžiku byl však brankář Keylor Navas. Po vyloučení Óscara Duarteho totiž podržel svůj tým několika skvělými zákroky a v rozstřelu zlikvidoval i pokus Theofanise Gekase.

Výkony na mistrovství věnoval brankář svým dětem, na které při zápasech myslí. "Vždycky to tak dělám, protože se snažím být dobrý táta," prohlásil Navas. "Chci, aby moje děti byly šťastné, a až vyrostou, aby se mohly ohlédnout zpátky a vidět, že táta v reprezentačním dresu dokázal velké věci. Nakonec o tom přece fotbal je. Každý se chce zapsat do historie a čím víc, tím líp," dodal.

"Moc mě těší, že jsem udělal radost spoustě lidí, kteří mě teď chválí," přidal sedmadvacetiletý gólman Levante. Za výkon v osmifinále v Recife si chválu bez nejmenších debat zaslouží. Byl to totiž právě Navas, který po vyloučení Duarteho v 66. minutě držel Kostariku ve hře. V nastavení ho sice vyrovnávacím gólem překonal Papastathopulos, v prodloužení i penaltovém rozstřelu už byl však bezchybný.

"Myslím, že je to jeden z nejlepších brankářů na světě. Proto jsme mu v penaltách věřili a on nás nezklamal," uvedl kostarický kouč Jorge Luis Pinto. "Musím mu pogratulovat, protože nebýt jeho, zápas mohl dopadnout úplně jinak," přidal trenér Řecka Fernando Santos.

Navas na šampionátu potvrdil formu ze Španělska, kde v sezoně udržel 16 čistých kont a s 80,1 procenta měl nejlepší úspěšnost zákroků v La Lize. V Brazílii v základní skupině dostal jen jeden gól od Uruguaye, navíc z penalty, zatímco Itálii ani Anglii skórovat nedovolil.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy