Následuje
Panorama

Šimunič si kvůli fašistickému pozdravu nezahraje na mistrovství světa

Curych – O mistrovství světa přijde chorvatský fotbalista Josip Šimunič. FIFA pětatřicetiletému obránci Dinama Záhřeb zastavila činnost na deset zápasů kvůli fašistickému pozdravu, kterým slavil s fanoušky po úspěšné listopadové baráži s Islandem o mistrovství světa. Navíc musí Šimunič zaplatit 30000 švýcarských franků (asi 677 000 korun).

FIFA potrestala Chorvata Šimuniče desetizápasovou stopkou

Šimunič byl potrestán za to, že po výhře 2:0 v odvetě baráže v Záhřebu s mikrofonem v ruce směrem k fanouškům skandoval slova "za dom", na což mu kotel odpovídal "spremni". Zmíněná věta, která znamená "Pro vlast připraveni", se za druhé světové války používala jako oficiální pozdrav ve fašistickém Nezávislém státu Chorvatsko.

"Zvážili jsme všechny okolnosti a zejména závažnost celého incidentu. Proto se disciplinární komise rozhodla udělit desetizápasový distanc," stojí v prohlášení FIFA. Během trestu bývalý hráč Hamburku, Herthy Berlín a Hoffenheimu nesmí navíc navštěvovat zápasy chorvatské reprezentace.  

"Jsme v šoku a nejspíš se odvoláme," citoval server deníku Jutarnji List výkonného ředitele chorvatského svazu Damira Vrbanoviče. "Chápeme, že FIFA chtěla tvrdě zakročit, ale jsme přesvědčeni, že Šimunič nechtěl nikoho urazit," dodal. "Jsem verdiktem velmi zklamán a Josipa je mi moc líto. Znám ho dlouho a určitě neměl v úmyslu nic špatného," uvedl reprezentační trenér Niko Kovač.

Australský rodák Šimunič už krátce po zápase dostal za incident pokutu 25 000 kun (zhruba 90 000 korun) od záhřebského státního zastupitelství. Podle něj hráč porušil zákon o vyvolávání nepokojů na sportovních utkáních. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy