Svět motorů

Neuvěřitelný kolaps Němců - nad Švédy vedli 4:0, nakonec remizovali

Praha - Bronzoví medailisté na Euru z Německa vedli v Berlíně nad Švédy již 4:0, Skandinávci však nakonec dokázali neuvěřitelným způsobem vyrovnat na 4:4, když v nastavení srovnal Rasmus Elm. O další vyrovnání v samém závěru se postarala také Francie ve Španělsku, když Olivier Giroud 364 vteřin poté, co nastoupil na hřiště, srovnal na 1:1. Soupeř Čechů ve skupině Itálie porazil Dánsko 3:1, přestože v Miláně dohrával druhý poločas bez vyloučeného Pabla Daniela Osvalda. "Azzurri" si upevnili vedení ve skupině B čtyři body před druhým Bulharskem a další bod před třetím českým týmem.

Utkání Německo - Švédsko
zdroj: EPA

Německo neudrželo proti Švédsku čtyřbrankový náskok a v Berlíně nakonec remizovalo 4:4. Svěřenci trenéra Joachima Löwa ve čtvrtém zápase kvalifikace utrpěli první bodovou ztrátu, zato ale opravdu trpkou. Pochyby o dobré atmosféře v německém kádru nezahnal ani debakl Irska 6:1 a Němcům první opravdový test také nevyšel.

Domácím se povedl úvod zápasu a už po čtvrthodině vedli zásluhou kanonýra Miroslava Kloseho 2:0. Třetí zásah přidal šest minut před přestávkou Per Mertesacker a v 56. minutě potupil Švédy čtvrtým gólem Mesut Özil. Hosté však v poslední půlhodině předvedli nevídaný obrat, který odstartoval hvězdný kapitán Zlatan Ibrahimovič. Po něm se prosadili Mikael Lustig s Johanem Elmanderem a cenný bod zařídil ve třetí minutě nastavení Rasmus Elm.

Italové zvládli těžký duel s Dánskem, vyhráli 3:1

Vicemistrům Evropy z Itálie chyběl na San Siru kvůli lehčímu zranění stehna brankář a kapitán Gianluigi Buffon, kterého nahradil Morgan De Sanctis. Do sestavy se naopak poprvé od evropského šampionátu vrátil útočník Mario Balotelli, který se blýskl gólem a přihrávkou. Kontroverzní hráč Manchesteru City připravil ve 33. minutě úvodní branku pro Riccarda Montoliva. Po čtyřech minutách ho napodobil přesnou hlavičkou další záložník Daniele De Rossi.

Naději hostům dal v nastavení prvního poločasu snižující William Kvist. Italové si zkomplikovali situaci hned po přestávce, kdy po pouhých 16 sekundách dostal červenou kartu útočník Osvaldo za udeření protihráče do obličeje. V 54. minutě však pojistil vedení třetím zásahem Balotelli, jenž zblízka zužitkoval povedený Pirlův pas. Dánové po remízách s ČR a Bulharskem poprvé prohráli.

Francie slaví gól
zdroj: Getty Images autor: Denis Doyle

Španělé po 24 zápasech v kvalifikacích ztratili stoprocentní bilanci

Světoví a evropští šampioni ze Španělska ukončili rekordní sérii 24 vítězných utkání v kvalifikacích MS a ME. V Madridu přišli rovněž v závěru o výhru nad Francií a remizovali 1:1. Tým z pyrenejského poloostrova poslal do vedení ve 25. minutě Sergio Ramos, jeho spoluhráč Cesc Fábregas pak ale nepřidal pojistku z penalty, kterou chytil Hugo Lloris. Francie vyrovnala ve čtvrté minutě nastavení díky střídajícímu Olivieru Giroudovi a alespoň částečně vrátila Španělsku čtvrtfinálové vyřazení z posledního Eura.

O velké překvapení se v Portu postarali Severní Irové, kteří dlouho vedli nad domácím Portugalskem gólem McGinna, nakonec v 79. minutě vyrovnal Heldér Postiga. Portugalci ale další gól nepřidali, a tak jen remizovali 1:1. Stoprocentní po čtyřech zápasech tak zůstává pouze Nizozemsko po výhře 4:1 v Rumunsku a také Rusko. Mužstvo Fabia Capella doma porazilo Ázerbájdžán 1:0 a navíc počtvrté neinkasovalo.

Výsledky kvalifikačních zápasů na MS:

Skupina A: Osijek: Chorvatsko - Wales 2:0 (1:0) Branky: 27. Mandžukič, 58. Eduardo. Rozhodčí: Tudor (Rum.). Skopje: Makedonie - Srbsko 1:0 (0:0) Branka: 59. Ibraimi z pen. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). ČK: 59. Tomovič (Srb.). Brusel: Belgie - Skotsko 2:0 (0:0) Branky: 69. Benteke, 71. Kompany. Rozhodčí: Hagen (Nor.).

Skupina B: Česká republika - Bulharsko 0:0 Rozhodčí: Bezborodov - Golubjev, Semenov (všichni Rus.). ŽK: Gebre Selassie - Djakov, Iliev, Ivanov. Minev. Diváci: 16.163. Milán: Itálie - Dánsko 3:1 (2:1) Branky: 33. Montolivo, 37. De Rossi, 54. Balotelli - 45. Kvist. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). ŽK: De Rossi, De Sanctis - Kvist, Stokholm, Bendtner. ČK: 46. Osvaldo (It.).

Skupina C: Tórshavn: Faerské ostrovy - Irsko 1:4 (0:0) Branky: 68. Hansen - 46. Wilson, 53. Walters, 73. vlastní Justinussen, 88. O'Dea. Rozhodčí: Jemini (Alb.). Vídeň: Rakousko - Kazachstán 4:0 (1:0) Branky: 24. a 63. Janko, 71. Alaba, 90.+2 Harnik. Rozhodčí: Kehlet (Dán.). Berlín: Německo - Švédsko 4:4 (3:0) Branky: 8. a 15. Klose, 39. Mertesacker, 56. Özil - 62. Ibrahimovic, 64. Lustig, 76. Elmander, 90.+2 Elm. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Skupina D: Andorra la Vella: Andorra - Estonsko 0:1 (0:0) Branka: 57. Oper. Rozhodčí: Meckarovski (Mak.). Bukurešť: Rumunsko - Nizozemsko 1:4 (1:3) Branky: 40. Marica - 9. Lens, 29. Martins Indi, 45.+1 Van der Vaart z pen., 86. Van Persie. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Budapešť: Maďarsko - Turecko 3:1 (1:1) Branky: 31. Koman, 50. Szalai, 57. Gera z pen. - 22. Erding. Rozhodčí: Orsato (It.).

Skupina E: Larnaka: Kypr - Norsko 1:3 (1:1) Branky: 42. Aloneftis - 45. Hangeland, 81. Elyounoussi z pen., 83. King. Rozhodčí: Gil (Pol.). Reykjavík: Island - Švýcarsko 0:2 (0:0) Branky: 65. Barnetta, 79. Gavranovic. Rozhodčí: Kelly (Ir.). Tirana: Albánie - Slovinsko 1:0 (1:0) Branka: 36. Roshi. Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

Skupina F: Moskva: Rusko - Ázerbájdžán 1:0 (0:0) Branka: 84. Širokov z pen. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). Ramat Gan: Izrael - Lucembursko 3:0 (2:0) Branky: 14. a 48. Hemed, 36. Ben Basat. Rozhodčí: Lechner (Rak.). Porto: Portugalsko - Severní Irsko 1:1 (0:1) Branky: 79. Postiga - 30. McGinn

Skupina G: Riga: Lotyšsko - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0) Branky: 29. Kamešs, 77. Gauračs. Rozhodčí: Kovacs (Rum.). Zenica: Bosna a Hercegovina - Litva 3:0 (3:0) Branky: 29. Ibiševič, 35. Džeko, 41. Pjanič. Rozhodčí: Zelinka (ČR). Bratislava: Slovensko - Řecko 0:1 (0:0) Branka: 63. Salpingidis. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Skupina H: Kyjev: Ukrajina - Černá Hora 0:1 (0:1) Branka: 45. Damjanovič. Rozhodčí: Koukoulakis (Řec.). Serravalle: San Marino - Moldavsko 0:2 (0:0) Branky: 72. Dadu z pen., 78. Epureanu. Rozhodčí: Panayi (Kypr). Varšava: Utkání Polsko - Anglie bylo kvůli nezpůsobilé hrací ploše odloženo na zítra od 17:00.

Skupina I: Minsk: Bělorusko - Gruzie 2:0 (2:0) Branky: 6. Bressan, 28. Dragun. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.). Madrid: Španělsko - Francie 1:1 (1:0) Branky: 25. Ramos - 90.+3 Giroud. Rozhodčí: Brych (Něm.).