Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Slovinsko

Kruté ponížení na domácí půdě, píše brazilský tisk

Sao Paulo/Berlín - Brazilský tisk je stejně jako všichni fanoušci "Kanárků" zdrcen debaklem 1:7, který domácím fotbalistům uštědřili němečtí reprezentanti. Listy se shodují ve výrazech jako ostuda, ponížení či nejkrutější porážka v historii. Naopak německý tisk neskrývá nadšení. Výhru hodnotí deníky jako historickou, výkon fotbalistů byl podle nich nespoutaný.

Brazilský fanoušek po debaklu
zdroj: ČTK/ITAR-TASS

"Historické ponížení. V zemi fotbalu udělovalo lekci Německo, které se probojovalo do osmého finále mistrovství světa. Němci hráli působivě, organizovaně, dodržovali taktiku. Hlavně ale hráli s odhodláním," napsal list Estado de Sao Paulo. Tisk vzpomíná i na šampionát z roku 1950, který pořádala také Brazílie. Ve finále tehdy prohrála s Uruguayí 1:2.

"Ostuda v zemi fotbalu. Tým, který má nejvíce titulů z MS, se sklonil. Byl velmi krutě ponížen na domácí půdě. Bolest z roku 1950 se opakuje. Rána je otevřená a bude trvat, než se zahojí," uvedl deník O Dia. "Německo ponížilo Brazílii, rozhodlo zápas v 29 minutách a nepotřebovalo k tomu nic nového vymýšlet. Ve skutečnosti totiž ukázalo něco, co Brazílii chybělo: talent," dodal autor článku.

Podle sportovního listu Lance! letošní debakl prohru z roku 1950 zastínil. "Největší ostuda v historii. Bude těžké vzpomínat na porážku 1:2 s Uruguayí vzhledem k tomu, co Německo v tomto semifinále dokázalo. Nesrovnatelná trýzeň všech, kteří milují Selecao. Porážku nelze odůvodňovat pouze absencí Thiaga Silvy a Neymara. Byla to nejhorší prohra pětinásobných mistrů světa v jejich slavných dějinách."

Němci chválí, zároveň však varují před přehnaným očekáváním

Německý deník Bild zase doprovodil zápas fotografiemi všech gólů a slovy: "7:1! Pouhá slova nestačí", zatímco Frankfurter Algemeine Zeitung přišel s titulkem: "Sedm divů fotbalu". Naopak Die Welt srovnal drtivou výhru s nečekaným německým titulem z mistrovství v roce 1954, kterému se přezdívá "zázrak z Bernu", když napsal: "Zázrak z Bela se už teď stal legendou."

V komentářích zaznívá naděje, že se v neděli podaří brazilské tažení dokončit a navázat na zatím poslední německý titul z roku 1990. "Skvělé fotbalové opojení, bláznivé vítězství v semifinále nad Brazílií, hostitelem mistrovství světa a pětinásobným mistrem. O tom budeme jednou vyprávět svým dětem," napsal deník Bild. 

"Fotbalový sedmý div světa," zní titulek komentáře deníku Die Welt. "Na den přesně 24 let po posledním světovém triumfu v Itálii šokovala zralá generace kolem střeleckého rekordmana mistrovství světa Miroslava Kloseho senzačním vítězstvím 7:1 celou Brazílii," píše list.

"Neskutečný. Fenomenální. Hodný mistrů světa," píše o výkonu německého týmu deník Augsburger Allgemeine. Podle něj Němci předvedli představení světové extratřídy, zatím ale zůstávají "nekorunovanými hrdiny". List proto varuje před přehnanými očekáváními v nedělním finále, závěrečný zápas podle něj může vypadat úplně jinak.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy