Následuje
Branky, body, vteřiny

Kamerunci nařčeni z podvodu. Prohráli s Chorvatskem úmyslně?

Salvador – Fotbalisté Kamerunu v základní skupině třikrát prohráli a na šampionátu nezanechali nejlepší dojem, nyní ale může být ještě hůře. Vynořilo se podezření, že matné výkony Kamerunců v Brazílii mohly být úmyslné, a kamerunská fotbalová federace (FECAFOOT) už pověřila svou etickou komisi, aby prošetřila podezření z ovlivňování zápasu. Pochybnosti se týkají sedmi kamerunských reprezentantů, a to zejména v souvislosti s porážkou 0:4 s Chorvatskem. Konkrétní důkazy ale zveřejněny nebyly.

Song viděl za zbytečný faul červenou kartu
zdroj: ČTK/AP autor: Themba Hadebe

"Objevují se nařčení z podvodu kolem tří zápasů Kamerunu na mistrovství světa, zejména zápasu Kamerun - Chorvatsko. V týmu prý bylo sedm shnilých jablek, která nerespektovala principy našeho vedení," stojí v prohlášení kamerunské federace. Na základě podezření proto sama spustila vyšetřování. "Hodláme zapojit všechny nutné prostředky, abychom tuto znepokojivou záležitost vyřešili během co nejkratší doby," slíbil dočasný prezident federace Joseph Owona.

Podezření panuje zejména v souvislosti s tím, že někdejší prominent singapurské sázkařské mafie Wilson Raj Perumal hodinu před výkopem přesně předpověděl výsledek i průběh zápasu v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel. Kromě výhry Chorvatů 4:0 věděl i to, že dojde v první půli k vyloučení. Červenou kartu dostal ve 40. minutě záložník Alexander Song za úder do zad Maria Mandžukiče.

"Jeho otisky vidíte po celém světě, zvláště v Africe," podotýká na Perumalovu adresu Chris Eaton z Mezinárodního centra pro bezpečnost sportu. "Byl velmi plodný jak v cestování, tak v podvádění," dodává Eaton. "Spojení a kontakty s hráči byly vytvořeny už dříve, takže vše je záležitost jednoho telefonátu a dohody na ceně," říká Zaihan Mohamed Yusof, autor knihy o sázkařské mafii.

V závěru zápasu se navíc pohádali Benoit Assou-Ekotto a Benjamin Moukandjo, když první jmenovaný napadl spoluhráče hlavou. Oba od sebe museli odtrhnout ostatní hráči. Incidentem se rovněž zabývala kamerunská federace, ale dosud nevynesla žádný verdikt.

Kamerun měl problémy už před odjezdem na šampionát, kdy hráči kvůli sporu o prémie odmítli odcestovat na turnaj. Nakonec se povedlo svár vyřešit a reprezentace vyrazila do Brazílie se zhruba dvanáctihodinovým zpožděním. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy