MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Dánsko vyhrálo na Maltě a bodově dostihlo ČR

Praha - Fotbalisté Dánska vyhráli 2:1 na hřišti Malty a v tabulce skupiny B kvalifikace mistrovství světa bodově dostihli Českou republiku a Arménii. Kvůli horšímu skóre zůstávají za oběma konkurenty na páté příčce bod za druhým Bulharskem. Největším šokem kvalifikačních zápasů zůstává remíza Nizozemska v Estonsku, kterou navíc hráči v oranžovém zachraňovali až v posledních minutách.

V dánském týmu si odbyl premiéru jednadvacetiletý útočník Rasmus Falk, ale skóre otevřel už ve druhé minutě obránce Leon Andreasen. Malťané však soupeře potrápili a zásluhou beka Claytona Failly ještě před poločasem srovnali.

Krátce po pauze však hostům pomohl do vedení vlastní gól obránce Ryana Camilleriho. Dánové těsný náskok udrželi, k březnové výhře 3:0 v Olomouci přidali v tabulce teprve druhý triumf a vrátili se do hry o druhé místo tabulky.

Čerstvě nejdražší hráč světa Gareth Bale zůstal v duelu Walesu v Makedonii jen mezi náhradníky. Záložník, kterého si Real Madrid pořídil před týdnem z Tottenhamu za 100 milionů eur (2,57 miliardy korun), nehrál i kvůli zranění chodidla ostrý zápas od července. Z lavičky sledoval své spoluhráče, jak jen jednou stačili odpovědět na vedoucí gól soupeře a prohráli 1:2.

Divoký duel v Severním Irsku, který domácí dohrávali v devíti a hosté v deseti, zvládlo Portugalsko. Díky hattricku Cristiana Ronalda z posledních 22 minut vyhrálo 4:2 a udrželo první místo v tabulce skupiny F před Ruskem.

Angličané slaví vítězství
zdroj: AP Photo autor: Sang Tan

I ve druhém zápase za Anglii se trefil útočník Rickie Lambert a pomohl "Albionu" k výhře 4:0 nad Moldavskem, díky které se svěřenci trenéra Roye Hodgsona dělí o vedení v "háčku" s Černou Horou, která remizovala s Polskem 1:1.

Ještě před začátkem zápasu Maďarska v Rumunsku bylo při výtržnostech zraněno sedm lidí. Fanoušci hostů v Bukurešti pyrotechnickými pomůckami poničili několik restaurací v centru města. Důležitý zápas skupiny D, na který dohlíželo 1 900 policistů, vyhráli Rumuni 3:0 a svého soupeře vystřídali na druhém místě tabulky.

Kazachstán s českým trenérem Miroslavem Beránkem získal ve skupině C první vítězství. Doma ve druhé půli otočil duel s Faerskými ostrovy a vyhrál 2:1. Jejich soupeř zůstává bez bodu.

V utkání proti Rakousku se zapsal do historie německého fotbalu útočník Miroslav Klose. Když ve 33. minutě otevřel skóre, vstřelil ve 128. utkání svůj osmašedesátý gól v národním týmu a vyrovnal rekord Gerda Müllera. Legendárnímu kanonýrovi na stejný počin stačilo 62 zápasů. Němci vyhráli 3:0 a přiblížili se přímému postupu.

Sestřih utkání Německo - Rakousko

Jen remízu 0:0 v Gruzii uhrála Francie a po výhře Španělska 2:0 ve Finsku se jí vzdálila šance na přímý postup na šampionát do Brazílie. Nejpřekvapivějším výsledkem dnes je remíza Nizozemska, které v Estonsku vedlo už ve druhé minutě, ale nakonec až v nastavení z penalty Robina van Persieho vybojovalo remízu 2:2. Poprvé přišlo o body, ale skupinu D i tak vede o komfortních šest bodů.

Nedařilo se ani lídrovi skupiny G Bosně a Hercegovině, která po brance Viktora Pečovského 0:1 prohrála doma se Slovenskem. Premiéra tak vyšla novému kouči hostů Jánu Kozákovi, jeho svěřenci však ztrácejí na druhé Řecko i první Bosnu čtyři body.

Sestřih utkání Estonsko - Nizozemsko

Skupina A:

Srbsko - Chorvatsko 1:1 (0:0)
Branky: 66. Mitrovič - 53. Mandžukič. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 75. Matič - 80. Simunič.

Skotsko - Belgie 0:2 (0:1)
Branky: 38. Defour, 88. Mirallas. Rozhodčí: Tagliavento (It.).

Makedonie - Wales 2:1 (1:1)
Branky: 21. Tričkovski, 80. Trajkovski - 39. Ramsey z pen. Rozhodčí: Kever (Švýc.).

Skupina B:

Malta - Dánsko 1:2 (1:1)
Branky: 38. Failla - 2. Andreasen, 52. vlastní Camilleri. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.). ŽK: Agius, Briffa, Mintoff, Vella (všichni Malta).

Malta: Haber - Herrera (89. Cohen), Agius, Camilleri, Failla - Sciberras, Mintoff (75. Fenech), Briffa, Muscat, Schembri - Mifsud (81. Vella). Trenér: Ghedin.

Dánsko: Andersen - Kjaer, Boilesen, Agger, Andreasen (72. Sloth) - Braithwaite (84. Fischer), Kvist, Jacobsen, Eriksen - Falk (46. Krohn-Dehli), Pedersen. Trenér: Olsen.

Skupina C:

Irsko - Švédsko 1:2 (1:1)
Branky: 22. Keane - 33. Elmander, 57. Svensson. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Německo - Rakousko 3:0 (1:0)
Branky: 33. Klose, 51. Kroos, 88. Müller. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Kazachstán - Faerské ostrovy 2:1 (0:1)
Branky: 50. Nurdauletov z pen., 63. Finončenko - 23. Benjaminsen. Rozhodčí: Casanova (San Marino).

Skupina D:

Rumunsko - Maďarsko 3:0 (2:0)
Branky: 2. Marica, 31. Pintilii, 88. Tanase. Rozhodčí: Undiano (Šp.).

Turecko - Andorra 5:0 (2:0)
Branky: 35., 39. a 68. Bulut, 64. B. Yilmaz, 90.+4 Turan. Rozhodčí: Bindels (Luc.).

Estonsko - Nizozemsko 2:2 (1:1)
Branky: 18. Vassiljev, 57. Zenjov - 2. Robben, 90.+4 Van Persie z pen. Rozhodčí: Bojko (Ukr.). ČK: 90.+3 Vassiljev (Est.).

Skupina E:

Norsko - Kypr 2:0 (1:0)
Branky: 43. Elyounoussi, 66. King. Rozhodčí: Hansen (Dán.).

Švýcarsko - Island 4:4 (3:1)
Branky: 15. a 30. Lichtsteiner, 27. Schär, 54. Dzemaili z pen. - 3., 68. a 90. Gudmundsson, 56. Sigurdsson. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

Slovinsko - Albánie 1:0 (1:0)
Branka: 19. Kampl. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Skupina F:

Severní Irsko - Portugalsko 2:4 (1:1)
Branky: 36. McAuley, 52. Ward - 68., 77. a 83. Ronaldo, 21. Alves. Rozhodčí: Makkelie (Niz.). ČK: 61. Brunt, 80. Lafferty - 43. Postiga.

Rusko - Lucembursko 4:1 (2:0)
Branky: 1. a 35. Kokorin, 60. Keržakov, 90.+3 Samedov - 90. Joachim. Rozhodčí: Madden (Skot.).

Skupina G:

Lotyšsko - Litva 2:1 (2:1)
Branky: 20. Bulvitis, 42. Zjuzins - 44. Matulevičius. Rozhodčí: Dlferiere (Belg.).

Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1 (0:0)
Branka: 77. Pečovský. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Lichtenštejnsko - Řecko 0:1 (0:0)
Branka: 72. Mitroglou. Rozhodčí: Todorov (Bulh.). ČK: 66. Hasler - 59. Holebas.

Skupina H:

Ukrajina - San Marino 9:0 (4:0)
Branky: 45.+1 a 54. Chačeridi, 11. Děvič, 26. Selezňov, 32. Edmar, 50. Konopljanka, 63. Bezus, 74. Fedeckij, 90.+4 Rakickij. Rozhodčí: Doyle (Ir.).

Polsko - Černá Hora 1:1 (1:1)
Branky: 16. Lewandowski - 12. Damjanovič. Rozhodčí: Kuipers (Niz.)

Anglie - Moldavsko 4:0 (3:0)
Branky: 45.+1 a 41. Welbeck, 12. Gerrard, 27. Lambert. Rozhodčí: Kružliak (SR).