Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Čeští fotbalisté vstupují do kvalifikace o MS, v cestě stojí Dánsko

Kodaň – Ostrý start do kvalifikace o mistrovství světa 2014 čeká české fotbalové reprezentanty. Hned na úvod narazí na předpokládaného hlavní konkurenta v boji o druhé postupové místo – Dánsko. Trenéra Bílka před utkáním trápí především absence klíčových záložníků Rosického s Pilařem a nepřesvědčivý výkon týmu v posledním přípravném utkání na Ukrajině. V jednom z patrně klíčových duelů kvalifikace by Češi tak brali i bod za remízu. Přímý přenos utkání sledujte od 19:45 na ČT4 a našem webu.

Česka fotbalová reprezentace
zdroj: ISIFA

Dánsko by mělo podle prognóz být hlavním konkurentem Česka v souboji o druhé postupové místo a pro Bílkův výběr by tak hned první utkání mohlo být jedním z klíčových v celé kvalifikaci. "Věřím, že začneme kvalifikaci úspěšně. Skupina je vyrovnaná a začít bodovým úspěchem bude důležité," řekl brankář Petr Čech.

Českou reprezentaci však trápí řada zraněných. Chybět budou především klíčoví záložníci Rosický s Pilařem. K dispozici nebudou ani Daniel Kolář a David Limberský z Plzně, po zranění se teprve rozehrává Plašil. Poraněné rameno přibrzdilo Ladislava Krejčího ze Sparty, který se v áčku sice zatím neobjevil, ale trenér Bílek přiznává, že je reálnou alternativou na levý kraj zálohy místo Václava Pilaře. Vzhledem k absencím v českém kádru i síle soupeře by trenér Bílek byl v Dánsku spokojen i s bodem. "Remíza by byla dobrým výsledkem," potvrdil kouč.

Jiráček je fit

Jedinou dobrou zprávou tak je, že k utkání bude připraven záložník Jiráček, kterého v posledních dnech trápil zraněný nárt. V základu zřejmě dostane šanci také Vladimír Darida, který už se ukázal v dobrém světle v zápase proti Portugalsku. V záloze čeká Josef Hušbauer, který v posledních měsících táhne Spartu, proti Dánsku se však patrně v sestavě neobjeví. Místo zraněného Limberského se na levý kraj zálohy patrně přesune ze stopera Michal Kadlec, který na tomto postu normálně nastupuje i ve svém mateřském Leverkusenu. Ve středu obrany by tak mohl místo obvyklé alternativy Hubníka dostat šanci Marek Suchý ze Spartaku Moskva.

Petr Čech
zdroj: ČTK/AP autor: Petr David Josek

Dánové sice na posledním mistrovství Evropy na rozdíl od Česka nepostoupili do čtvrtfinále, ve "skupině smrti" s Holandskem, Německem a Portugalskem ale rozhodně nezklamali. Proti Česku tak na domácí půdě nastoupí na trávník v pozici favorita. Ani Dánové ale nebudou v plné síle. Kvůli disciplinárnímu trestu o duel přijde útočník Nicklas Bendtner z Juventusu Turín, zraněný je i stabilní pravý záložník Zimmling.

Dánský výběr však zatím má s Českem výrazně negativní bilanci vzájemných zápasů. Seveřané totiž vyhráli jediné z dvaadvaceti utkání proti Československu či samostatnému českému mužstvu. Povedlo se jim to před jedenácti lety a shodou okolností také v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Poslední tři vzájemné duely však skončily remízou. "Historie mě nezajímá, to je minulost a záležitost pro statistiky. Dívám se dopředu a jde mi jen o to, co se stane v sobotu," prohlásil trenér Dánska Morten Olsen.

Češi by v Dánsku rádi vykročili za splněním hlavního cíle následujících dvou let, tedy za postupem na světový šampionát do Brazílie. Ani v nejbližším utkání, ani v celé kvalifikaci ale rozhodně nejsou favority. Ve skupině jsou podle žebříčku FIFA až třetím nejlepším týmem po vicemistrech Evropy z Itálie a jejich nejbližšímu soupeři Dánsku. Navíc je čekají i nevyzpytatelné týmy Bulharska a Arménie. Jednoznačným outsiderem skupiny je Malta.

Pro trenéra Bílka to je již druhý kvalifikační cyklus na lavičce českého týmu. Z té poslední se jeho výběr horko těžko, i s pořádnou dávkou štěstí a díky nasimulované penaltě, na Euro nakonec probil. Na šampionátu pak ale byly výkony i výsledky českého mužstva příjemným překvapením.

Mnozí ale odtušili, že dík patří spíše plzeňskému Pavlu Vrbovi, který ve Viktorii prakticky vytvořil a nechal sehrát osu Bílkova výběru. Národní tým pod vedením Michala Bílka nenašel svůj herní styl, soupeře málokdy přehrává, výsledky reprezentace jsou jak na houpačce. Dobré výkony mužstva většinou pramení spíše z výjimečných individuálních výkonů než ze souhry mužstva. A vyhlídky do následující kvalifikace tak nejsou zrovna růžové. Po Euru navíc ukončila kariéru Bílkova jednoznačná volba na pozici hrotového útočníka - Milan Baroš. Podle mnohých kritiků však Barošova absence hře národního týmu může jen prospět.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy