Následuje
SP Bulharsko

Brazílie po brutální rvačce fanoušků řeší, co s bezpečností při MS

Rio de Janeiro – Brazilskou společnost zasáhla o víkendu brutální bitka fotbalových fanoušků při ligovém zápase Atlétika Paranense a Vasco da Gama. Oběma klubům hrozí uzavření stadionů až na 20 zápasů a zároveň pokuta od zástupců brazilského sportovního tribunálu od 62 500 do 125 000 eur (3,4 milionu korun). Zásadní je však hrozba násilí před blížícím se šampionátem.

V Brazílii se porvali fotbaloví fanoušci

"V žádném případě nemůžeme akceptovat takovéto barbarství. Máme před sebou světový šampionát a garantujeme, že podobné násilí se tam opakovat nebude," uvedl manažer komise pro bezpečnost sportovních soutěží Andrei Rodrigues.

Politici v čele s prezidentkou Dilmou Rousseffovou násilí odsoudili, podle mnohých komentátorů je ale v zemi na stadionech běžnou a takřka netrestanou záležitostí. Hooligans jsou za výtržnosti málokdy zatčeni a jen výjimečně skončí ve vězení. Násilnostmi na fotbale se většinou zabývá pouze sportovní tribunál, který ovšem může trestat jen kluby uzavřením stadionu či pokutou.

"Násilí na fotbale je posuzováno jinak než běžně ve společnosti," prohlásil fotbalový komentátor stanice ESPN Leonardo Bertozzi. "Je potřeba zatýkat ty, kteří se takových násilností dopouštějí, aby se to neopakovalo," dodal. Ze stovek fanoušků, kteří se na stadionu v Joinville poprali, byli zadrženi jen tři.

Utkání se hrálo v Joinville proto, že Atlético mělo kvůli dřívějším výtržnostem uzavřený svůj stadion v Curitibě. Na pořádek v ochozech dohlíželi příslušníci soukromé ochranky, běsnící fanoušky ovšem zvládla až přivolaná policie, která musela k jejich rozehnání použít i střelbu gumovými projektily.

Podobný bezpečnostní systém, kdy policie dohlíží na pořádek před stadiony, je plánován i pro mistrovství světa a byl odzkoušen na letošním Poháru FIFA. Zatímco v Joinville bylo na stadionu jen asi 80 členů ochranky, na Poháru FIFA jich na každý zápas dohlíželo takřka 900.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy