Následuje
SP Švýcarsko

Amarildo věří, že Brazilci nahradí Neymara jako kdysi on Pelého

Sao Paulo - Brazilci už mají s nahrazováním své největší hvězdy v průběhu mistrovství světa zkušenosti. V roce 1962 v Chile přišli v základní skupině o Pelého, kterého však v sestavě nahradil Amarildo a třemi góly pomohl kanárkům k zisku zlatých medailí. Nyní právě tehdejší hrdina věří, že i tentokrát dokážou svěřenci trenéra Luize Felipeho Scolariho zacelit díru po zraněném Neymarovi a vybojovat v domácím prostředí zlato.

Neymar
zdroj: ZUMA

"Je to podobná situace, ale je tam jeden velký rozdíl. Tehdy jsme měli tým plný osobností, jako byli Vavá, Coutinho, Garrincha a další, takže nebyl problém, když vypadl Pelé. Teď to bude těžší. Jediným útočníkem je Fred, který není hráčem kalibru, jaký jsme měli v roce 1962," míní Amarildo. "Na druhou stranu to ale může být jen pozitivní. Přinese to do týmu něco nového, bude se muset změnit hra. Tým to navíc sjednotí," dodal.

Amarildovi bylo 22 let, když se v základní skupině šampionátu v Chile zranil Pelé v duelu s Československem. Tehdy se nemohlo střídat, a tak hvězdný Brazilec i s natrženým svalem zápas dohrál. Kapitán Josef Masopust spoluhráčům řekl, ať Pelého ze solidarity neatakují, a zápas skončil 0:0.

Pelé však už v dalších zápasech nemohl do hry zasáhnout, a tak v závěrečném utkání ve skupině musel na hřiště Amarildo. A dvěma góly zajistil výhru 2:1 nad silným Španělskem, znamenající postup do play-off. "Ani jsem tehdy nebyl nervózní. Bral jsem to jako něco normálního. Samozřejmě jsem nechtěl, aby se Pelé zranil, ale cítil jsem to jako šanci ukázat, co umím," vzpomínal pětasedmdesátiletý Amarildo. "Cítil jsem, že je má zodpovědnost hrát nejlépe, jak umím, a pomoci týmu získat titul," dodal.

Roli nečekaného hrdiny dotáhl ve finále opět s Československem, kdy rychle odpověděl na Masopustův vedoucí gól a pomohl k výhře 3:1. "Každý hráč patřící mezi nejlepší na světě musí svému týmu chybět, ale my tehdy měli Amarilda, který ten tlak zvládl a zahrál skvěle," pochválil tehdejšího spoluhráče Mario Zagallo, další z brazilských legend.

Tentokrát se očekává, že Neymara, který má zlomený obratel, nahradí Willian. Podle Amarilda je důležité, aby záložník Chelsea nešel na hřiště s tím, že musí nahradit největší hvězdu týmu, ale že musí zůstat sám sebou. "Ať už na hřiště půjde kdokoli, nesmí se cítit jako náhradník za Neymara. Musí být pouze připraven pomoci týmu svou vlastní hrou a nemít pocit, že musí za každou cenu rozhodnout právě on," radil Amarildo.

Klíčem podle něj bude, aby na sebe vzali odpovědnost další hráči jako Oscar, Hulk či Fred, a ne jen Neymarův nástupce. "Za nás po ztrátě Pelého změnil svou hru Garrincha, místo pravého křídla se pohyboval po celém hřišti a otevíral prostory pro mě a Vavá. I teď je potřeba, aby hráči na sebe vzali odpovědnost jako ještě nikdy dříve a ukázali, že titul opravdu chtějí," dodal Amarildo.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy