Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

1990: Skuhravého italská kanonáda

Od stříbrných medailí z roku 1962 čekala československá reprezentace na výraznější úspěch na mistroství světa. Čechoslováci sice dosáhli na zlato na mistrovství Evropy 1976 a z prvního místa se radovali i na moskevské olympiádě v roce 1980, ale na světový šampionát se od stříbrného Chile kvalifikovali jen dvakrát a pokaždé navíc skončili už ve skupině. Po 46 letech se ale vrátili "na místo činu", do Itálie, kde v roce 1934 sahali po titulu světových šampionů.

Tomáš Skuhravý na šampionátu 1990 v Itálii
zdroj: ČTK/IMAGO sportfotodienst

V československém mužstvu se sešla silná generace hráčů. Kapitánskou pásku nosil Ivan Hašek, v týmu byl i František Straka, Michal Bílek, Jozef Chovanec či Josef Kubík. Na hrotu operoval "bomber" Tomáš Skuhravý. Na zrekonstruovaných italských stadionech se hrál první velký turnaj od pádu železné opony, a tak si výběr trenérů Vengloše a Ježka mohl jako první československý tým po dlouhé době užívat podpory vlastních fanoušků na zápas od našich hranic.  

"Vzpomínám na první zápas ve Florencii, kam dorazily davy lidí. To jsme nezažili nikdy v minulosti, tolik lidí nás přišlo povzbuzovat do Itálie. To bylo v minulosti, dá se říci, nemyslitelné," vzpomínal Jozef Chovanec.

Čechoslováci vstoupili do šampionátu skvěle, když v úvodním duelu skupiny rozstříleli USA 5:1 i díky dvěma brankám Skuhravého. Ve druhém zápase zařídil jediný gól s Rakouskem z penalty Michal Bílek, a tak ani prohra v posledním duelu s domácí Itálií nemohla na postupu do osmifinále nic změnit.

V osmifinále čekal outsider

Československo mohlo děkovat netradičnímu sytému turnaje, v němž startovalo 24 týmů. Díky tomu vítěz skupiny C Brazílie nehrála v osmifinále s druhým ze skupiny A Československem, ale třetím týmem skupiny B Argentinou. A na Československo připadl překvapující postupující Kostarika. Nováček mistrovství světa dokázal ve skupině překvapivě porazit Skotsko i Švédsko a zajistil si druhé místo za Brazílií, v osmifinále ale už tolik štěstí neměl.

Čechoslováci si v play-off na latinskoamerickém soupeři smlsnuli a díky hattricku Skuhravého zvítězili 4:1. Český kanonýr tak zarovnal svůj střelecký účet na pět gólů, což mu v konečném účtování vyneslo druhé místo v tabulce střelců za Italem Schillacim, a potažmo také přestup do italské Série A do Janova. "Dostal jsem se do italské ligy a vlastně jsem hned po mistrovství zůstal v Itálii, kde jsem podepsal smlouvu s Janovem. Odjížděl jsem rovnou na soustředění. Bylo to pro mě hodně důležité," vzpomínal Skuhravý.

Je nám líto, video expirovalo.
Vzpomínka Jozefa Chovance na MS 1990

V boji o semifinále ale přišla první opravdu náročná zkouška na turnaji. Na San Siru před šedesáti tisíci diváky vzdorovali Čechoslováci takticky vyspělému Západnímu Německu, finalistovi posledního šampionátu a jak se za pár dní ukázalo i pozdějšímu vítězi. Československou jízdu turnajem nakonec uťal gólem z penalty Lothar Matthäus. Německo zvítězilo 1:0, i tak ale byla účast mezi nejlepšími osmi pro Československo velkým úspěchem.

A to i ve srovnání se stříbrnými šampionáty z roku 1962 a 1964. Na šampionátu v Chile 1962, kde se turnaj také hrál systémem se základními skupinami, znamenal už postup ze skupiny účast mezi osmi nejlepšími, v Itálii 1934 k tomuto výsledku dokonce stačilo jediné vítězství v prvním utkání.

Od té doby žádná sláva

Později se ukázalo, že Itálie 1990 byla posledním velkým turnajem pro společnou československou reprezentaci. Samostatné Česko si o podobných výsledcích může nechat zdát. Čeští reprezentanti se na světový šampionát probojovali jedinkrát v roce 2006 a po neslavné prohře s Ghanou skončili už ve skupině.

I Slovensko se na mistrovství probojovalo jen jedinkrát, v roce 2010 do Jihoafrické republiky. Na rozdíl od Čechů ale dokázali Slováci v základní skupině vyřadit Itálii a alespoň okusili, jak chutná účast mezi nejlepší šestnáctkou. Tam skončili na kopačkách pozdějších finalistů z Nizozemska, kterým podlehli 1:2. 

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy