Je nám líto, video expirovalo.

FIFA ustoupila, na stadionech v Kataru povolila fanouškům duhové barvy

Mírné rozvolnění striktních nařízení na fotbalovém šampionátu v Kataru ohlásila FIFA. Mezinárodní fotbalová federace zmírnila od začátku druhého kola zápasů skupinové fáze MS svou restriktivní politiku týkající se duhových barev. Fanoušci, kteří budou chtít pomocí tohoto symbolu vyjádřit podporu LGBTQ+ komunitě, už nebudou při vstupu na stadiony jako dosud pořadateli zadržováni.

Duhová vlajka na fotbalovém utkání
zdroj: ČTK/PA

O změně postoje informovala britská média na základě zprávy od Fotbalové asociace Walesu. Ta požadovala od FIFA vysvětlení, proč byly některým fanouškům před pondělním zápasem proti USA zabaveny při vstupu na stadion duhově zbarvené kloboučky, které pro ně právě pro MS v Kataru připravila. Sundat klobouček v duhových barvách si musela mimo jiné i bývalá kapitánka velšské reprezentace Laura McAllisterová.

Během úvodních zápasů šampionátu se objevily na sociálních sítích a v médiích zprávy o mnoha incidentech, kdy byly fanouškům před vstupem na stadion zabavovány předměty v duhových barvách, vedle kloboučků například také vlajky či trička.

FIFA si navíc rozhněvala některé svazy a část veřejnosti tím, že pod hrozbou karetních trestů zakázala kapitánům sedmi evropských reprezentačních týmů nosit speciální pásky s duhovým srdcem podporující antidiskriminační kampaň OneLove.

Duhová symbolika spojovaná s hnutím za práva sexuálních menšin vzbuzuje v Kataru, kde jsou vztahy párů stejného pohlaví kriminalizovány, velké kontroverze. Už v dubnu varoval šéf bezpečnosti dohlížející na přípravu šampionátu, že fanouškům budou při vstupu na stadion duhové vlajky zabavovány, údajně v zájmu jejich vlastní bezpečnosti.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články