Kooperativa NBL 2023/2024

Moreno zajistil Mexiku remízu s Portugalskem, ve hře bylo i video

Kazaň - Po zahajovacím duelu Rusko - Nový Zéland vstoupilo do Konfederačního poháru favorizované Portugalsko. Mistři Evropy v čele s hvězdným Cristianem Ronaldem změřili síly s Mexikem a po závěrečném hvizdu museli skousnout remízu 2:2. Vyrovnávací gól totiž inkasovali v 92. minutě. Ve skupině B Chile porazilo 2:0 Kamerun. Africký celek, v jehož sestavě nechyběl Michael Ngadeu ze Slavie, inkasoval oba góly v závěru.

Fotbalisté Mexika se radují z vyrovnávací branky proti Portugalsku
zdroj: REUTERS autor: Darren Staples

Reprezentace z Pyrenejského poloostrova se po takticky svázaném úvodu prosadila ve 20. minutě, jenže radost Andrého Gomese záhy ukončil videorozhodčí. Gólu v síti Mexika totiž předcházelo ofsajdové postavení Pepeho.

O čtrnáct minut později ovšem Salcedovu chybu potrestal Quaresma, kterého k zakončení vyzval nezištnou přihrávkou Cristiano Ronaldo. Několikanásobný držitel Zlatého míče na sebe navázal pozornost tří obránců, předložil míč záložníkovi istanbulského Besiktase, a ten chladnokrevně překonal bezmocného brankáře Ochou.

Stejný hráč vzápětí velkou šanci nevyužil, což potrestal vyrovnávací trefou Javier Hernández. Aktivnější Portugalci měli přesto k výhře blíž. Cédric je poslal v 86. minutě do vedení, ale soupeř kontroval z posledního rohového kopu zásluhou Morena.

Chile mělo proti Kamerunu šanci hned v první minutě, ale Diaz trefil jen tyč. To slávista Ngadeu v 17. minutě dostal míč do chilské sítě, ale radost mu překazil ofsajd. Ze stejného důvodu nebyl uznán později ani gól Jihoameričanů.

Devět minut před koncem už se ale Chilané přeci jen prosadili a záložník Bayernu Mnichov Arturo Vidal hlavou zařídil vítězství. To v nastavení ještě potvrdil Vargas, jehož dorážku uznal sudí až po konzultaci s videem, jelikož asistent nejprve avizoval ofsajd.

Konfederační Pohár FIFA:

Skupina A:

Portugalsko - Mexiko 2:2 (1:1)

Branky: 34. Quaresma, 86. Cedric - 42. Hernández, 90.+1 Moreno. Rozhodčí: Pitana (Arg.). ŽK: Adrian Silva, Gomes - Guardado. Diváci: 34.372.

Portugalsko: Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho, Moutinho (58. Adrian Silva), A. Gomes - Quaresma (82. Andre Silva), Ronaldo, Nani (58. Martins). Trenér: Santos.

Mexiko: Ochoa - Salcedo (67. Araujo), Reyes, Moreno, Layún - J. Dos Santos, Herrera, Guardado - Vela (57. G. Dos Santos), Hernández, Jiménez (79. Peralta). Trenér: Osorio.

Skupina B:

Kamerun - Chile 0:2 (0:0)

Branky: 81. Vidal, 90.+1 Vargas. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). ŽK: Jara (Chile). Diváci: 33 492.

Kamerun: Ondoa - Fai, Teikeu, Ngadeu, Mabouka - Djoum, Zambo Anguissa (89. Mandjeck), Siani (86. Ngamaleu) - Moukandjo, Aboubakar, Bassogog. Trenér: Broos.

Chile: Herrera - Isla, Beausejour, Medel, Jara, Fuenzalida (64. Valencia Rossel) - Aránguiz (71. Silva), M. Díaz, Vidal - Puch (58. Sánchez), E. Vargas. Trenér: Pizzi.