Následuje
ČT Šumavský skimaraton

Mistrovství světa pozná poslední účastníky, Itálie začne baráž ve Švédsku

Posledních šest volných míst zbývá na fotbalovém mistrovství světa, které příští rok hostí Rusko. Hlavním tahákem úvodních zápasů evropské části baráže je souboj Švédska s Itálií. Severní Irsko se doma utká se Švýcarskem, Chorvatsko přivítá Řecko a Dánsko na svém hřišti vyzve Irsko.

Utkání Itálie - Švédsko
zdroj: Reuters autor: Vincent Kessler

Čtyřnásobní mistři světa z Itálie, kteří v kvalifikační skupině skončili za Španělskem, chyběli na světovém šampionátu naposledy v roce 1958.

"Musíme se semknout. Víme, že nás čekají dva důležité zápasy pro Itálii a náš fotbal. Chceme fanouškům udělat radost," řekl brankář a kapitán Gianluigi Buffon.

"Proti Švédům budeme muset hrát chladnokrevně a s čistou hlavou," přidal před pátečním úvodním duelem záložník Daniele De Rossi.

Švédové se na poslední dvě MS nedostali, ale v kvalifikaci za sebou nechali Nizozemsko a doma dokázali porazit i Francii.

"Už jenom postup do baráže je pro nás vítězství," podotkl švédský trenér Janne Andersson, jehož tým Itálii neporazil od června 1998.

Stuart Dallas ze Severního Irska se raduje z gólu
zdroj: REUTERS autor: David Mdzinarishvili

Severní Irsko, které v kvalifikační skupině skončilo i před českou reprezentací, si může na mistrovství světa zahrát poprvé od roku 1986.

Švýcaři o přímý postup přišli až závěrečnou porážkou 0:2 v Portugalsku. "Stále nás to mrzí, teď musíme začít od nuly a být lepší než soupeř," řekl švýcarský kouč Vladimir Petkovic.

V Belfastu reprezentace Severního Irska za poslední čtyři roky prohrála jen s úřadujícími mistry světa z Německa a výbornou bilanci chce udržet i ve čtvrtek.

"Je důležité, abychom doma neinkasovali. Náš tým není stavěný na to, aby doháněl výsledek, takže si s sebou chceme něco odvézt do Basileje," řekl kouč Michael O'Neill.

Radující se chorvatští fotbalisté, uprostřed Domagoj Vida
zdroj: Reuters autor: ANTONIO BRONIC

Chorvatské fotbalisty dovedl do baráže nový trenér Zlatko Dalič, jenž před posledním utkáním skupiny na Ukrajině vystřídal Anteho Čačiče a při debutu zvítězil 2:0.

Chorvaté by i proti Řekům rádi potvrdili stoprocentní úspěšnost v baráži, z níž už dvakrát postoupili na mistrovství světa (1998 a 2014) a dvakrát na evropský šampionát (2004 a 2012).

"Kdybychom vyhráli první zápas, měli bychom to v odvetě o mnoho snazší. Řekové budou určitě hodně bránit, ale my musíme ve čtvrtek v Záhřebu vykročit za postupem," upozornil záložník Ivan Perišič.

Zástupci obou národních svazů se shodli na tom, že kvůli bezpečnostním důvodům ani v jednom utkání nebudou hostujícím příznivcům prodávat vstupenky.

Radující se Christian Eriksen
zdroj: Reuters autor: Matthew Childs

Dánové, kteří v sobotu otevřou baráž v Kodani, budou opět spoléhat na Christiana Eriksena. Záložník Tottenhamu v kvalifikaci nastřílel osm branek. "Když získáme míč, tak okamžitě hledáme Christiana. Vždy cítíme, že vytvoří šance a vymyslí něco speciálního. Hráči, kteří umí výjimečné věci, mohou být ve vyrovnaných zápasech rozdíloví. Hlavně proti tak výborně organizovanému týmu, jakým je Irsko," uvedl kouč Dánska Age Hareide.

Irsko čeká rekordní osmá baráž o velké mezinárodní turnaje. Ostrovní mužstvo nepodlehlo Dánsku od roku 1985 čtyřikrát za sebou a poslední dva duely ovládlo jasně 3:0 a 4:0.

Vedle evropských jsou na programu také interkontinentální baráže o ruský šampionát. Honduras se 10. a 15. listopadu utká s Austrálií a Nový Zéland vyzve Peru (11. a 15. listopadu).

Program baráže evropské části kvalifikace MS ve fotbale 2018:

Čtvrtek 9. listopadu: 20:45 Chorvatsko - Řecko (Záhřeb), Severní Irsko - Švýcarsko (Belfast)

Pátek 10. listopadu: 20:45 Švédsko - Itálie (Solna)

Sobota 11. listopadu: 20:45 Dánsko - Irsko (Kodaň)

Neděle 12. listopadu: 18:00 Švýcarsko - Severní Irsko (Basilej), 20:45 Řecko - Chorvatsko (Pireus)

Pondělí 13. listopadu: 20:45 Itálie - Švédsko (Milán)

Úterý 14. listopadu: 20:45 Irsko - Dánsko (Dublin)

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy