TCL V Repre

Mistři Evropy z Portugalska na úvod kvalifikace o MS padli se Švýcary

Praha – Na Euru slavili triumf, do kvalifikace o mistrovství světa však vstoupili levou nohou. Fotbalisté Portugalska bez zraněného kapitána Cristiana Ronalda podlehli 0:2 Švýcarsku a v soutěžním utkání prohráli poprvé po dvou letech. Dosud se přitom stalo jen dvakrát, že by noví mistři Evropy hned v úvodu další kvalifikace prohráli. V roce 2004 takto dopadlo Řecko a v roce 1965 Španělsko.

Utkání Švýcarsko - Portugalsko
zdroj: ZUMA autor: Giuseppe Esposito

Nevedlo se ani druhému finalistovi letošního šampionátu Francii, která na hřišti Běloruska uhrála jen bezbrankovou remízu. A to i přesto, že svěřenci trenéra Didiera Deschampse přestříleli domácí výběr 23:3. Jenže zahazovali i ty největší šance. Nejblíže gólu byl Varane, který trefil břevno.

V trápení pokračuje Nizozemsko, které tentokrát remizovalo 1:1 ve Švédsku. Domácím pomohl velkou chybou Strootman, který před vlastním vápnem přišel o míč a Berg pohotově přeloboval brankáře. Sneijder pak už stihl jen srovnat.

Po nečekaném bodu sahalo Lucembursko, které v nastavení zápasu v Bulharsku vyrovnalo na 3:3. Jenže domácí hned v zápětí dokázali znovu překlopit vedení na svou stranu a šťastně vyhráli 4:3.

Řecko vyhrálo na Gibraltaru 4:1, když tři branky dalo v závěru prvního poločasu. Nejprve si dal ve 44. minutě smolný vlastní gól Wiseman, hned v zápětí poslal Mitroglu do samostatného úniku Fortunise a ještě v nastavení dokonal rozhodující fázi Torosidis.

Přerušení pondělního utkání nakonec pomohlo Albánii, která v dnes dohrávaných 13 minutách vybojovala vítězství 2:1 nad Makedonií. Rozhodující gól dal v 89. minutě bývalý útočník Sparty a Slavie Bekim Balaj.

Zápas byl v pondělí večer za stavu 1:1 v 77. minutě přerušen kvůli silnému dešti. Zbytek utkání se musel dohrát až dnes. Už se zdálo, že se na remízovém výsledku nic nezmění, ale minutu před koncem normální hrací doby rozehrála Albánie přímý kop, Memushaj našel hlavu Balaje a ten rozhodl.

Skupina A:

Bělorusko - Francie 0:0
Rozhodčí: Hategan (Rum.).

Bulharsko - Lucembursko 4:3 (1:0)
Branky: 16. Rangelov, 65. Marcelinho, 79. I. Popov, 90.+2 Tonev - 60. a 62. Joachim, 90.+1 Bohner. Rozhodčí: Maželka (Lit.).

Švédsko - Nizozemsko 1:1 (1:0)
Branky: 43. Berg - 67. Sneijder. Rozhodčí: Orsato (It.).

Skupina B:

Andorra - Lotyšsko 0:1 (0:0)
Branka: 49. Šabala. Rozhodčí: Pisani (Malta).

Faerské ostrovy - Maďarsko 0:0
Rozhodčí: Vinčič (Slovin.).

Švýcarsko - Portugalsko 2:0 (2:0)
Branky: 23. Embolo z pen., 30. Mehmedi. Rozhodčí: Lahoz (Šp.). ČK: 90.+3 Xhaka (Švýc.).

Skupina G:

Albánie - Makedonie 2:1 (1:0)
Branky: 9. Sadiku, 89. Balaj - 51. Alioski. Rozhodčí: Gocek (Tur.).

Skupina H:

Bosna a Hercegovina - Estonsko 5:0 (2:0)
Branky: 8. a 90.+2 Spahič, 23. Džeko z pen., 72. Medunjanin, 83. Ibiševič. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták (všichni ČR).

Kypr - Belgie 0:3 (0:1)
Branky: 13. a 61. R. Lukaku, 81. Carrasco. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).

Gibraltar - Řecko 1:4 (1:4)
Branky: 26. Walker - 10. Mitroglu, 44. vlastní Wiseman, 45. Fortunis, 45.+2 Torosidis. Rozhodčí: Kehlet (Dán.).