Následuje
ODM 2020: Hokej

Michael Owen: S velkou pýchou oznamuji, že mám v úmyslu skončit

Londýn - Bývalý anglický reprezentant Michael Owen ukončí po sezoně kariéru. Třiatřicetiletý útočník Stoke City, který v roce 2001 získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, prohlásil, že nadešel správný čas odejít. Owen nastartoval svou kariéru v Liverpoolu, po přestupu do Realu Madrid však jeho hvězda postupně pohasínala.

Michal Owen v dresu Stoke City
zdroj: Gettyimages Editorial

Owen v Liverpoolu působil v letech 1996 až 2004 a právě v jeho dresu se stal dvakrát nejlepším střelcem anglické ligy, s klubem rovněž vyhrál mimo jiné Pohár UEFA. Poté zamířil do Realu Madrid, ale už v roce 2005 se vrátil do Anglie do Newcastlu.

Právě přestup do španělského velkoklubu je vnímán nejen fanoušky Liverpoolu jako krok špatným směrem. Owen v Madridu, na jehož soupisce bylo mnoho hvězdných útočníků jako Ronaldo či Raúl González, proseděl své angažmá především na lavičce. Jeho kariéra se pak už nikdy nerozběhla takovým způsobem, jakým ji jako mladík v Liverpoolu nastartoval.

Michael Owen:

"S velkou pýchou oznamuji, že mám v úmyslu skončit. Měl jsem velké štěstí, že jsem prožil kariéru, o které se mi v mládí mohlo pouze zdát. Teď však cítím, že přišel správný čas zatáhnout oponu."

Po třech letech odešel do Manchesteru United, se kterým v sezoně 2010/11 vyhrál anglickou ligu. Do Stoke přišel Owen, jehož kariéru poznamenaly i časté zdravotní problémy, loni v létě a v sedmi zápasech vstřelil jedinou branku. V květnu se tak jeho dlouholetá, ale jaksi nenaplněná kariéra, uzavře.

"Musím poděkovat všem trenérům, manažerům, hráčům a spoustě dalších lidí. Bez nich bych se tak daleko nedostal," přidal Owen. "Samozřejmě také mé krásné manželce Louise, které mě vždy podporovala. Mámě, na které jsem si vždycky vybíjel vztek, ale ona přesto držela rodinu pohromadě. A také tátovi: Dokázali jsme to, kamaráde! Z promrzlých okresních hřišť jsme došli až k terorizování nejlepších obránců na světové scéně. Bez tebe by se mi to nepovedlo," vzkázal.

Sven-Göran Eriksson:

"Bylo velmi snadné ho trénovat, protože problémy neměl na hřišti ani mimo něj. A když byl v týmu, mohli jste se spolehnout, že byl vždycky pro soupeře nebezpečný."

Jestli Owen po ukončení kariéry zůstane nablízku fotbalu, nebo se bude například věnovat své další vášni dostihovým koním, zatím není jasné. Šéf anglické Fotbalové asociace by však uvítal, kdyby útočník v nějaké roli dál setrval u fotbalu. "Doufám, že jeho zkušenosti nepřijdou nazmar," prohlásil David Bernstein.

Owena si fanoušci mohou pamatovat třeba kvůli jeho slavnému gólu proti Argentině na mistrovství světa v roce 1998, o tři roky později pak hattrickem sestřelil německý výběr - Anglie vyhrála v Mnichově 5:1. V dresu Albionu celkem nastoupil k 89 zápasům a nastřílel 40 branek.

 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy