Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Média k Haškovi: Zbabělý odchod falešného mesiáše

Praha – Kritické ohlasy se hrnou na hlavu Ivana Haška, jenž v neděli rezignoval na post předsedy fotbalového svazu, krátce předtím na valné hromadě přejmenovaného na Fotbalovou asociaci České republiky. Český tisk o změně v čele největšího občanského sdružení informuje na předních stranách a titulky výmluvně ukazují, že s pochopením se Haškův odchod nesetkal. Média ho nařkla ze zbabělosti; upozorňují, že od čištění fotbalu utekl předčasně a byl falešným mesiášem.

Zatímco doma mu spílají, v Dubaji se na něj těší. Web týmu Al Ahlí, který bude Ivan Hašek trénovat, už zdobí jeho podobizny. Proč odešel už v poločase, po dvou místo po čtyřech letech? "Cítím obrovské překvapení a současně obrovské zklamání. Když kandidoval, tak to neřekl dopředu, takže i zradu," uvedl člen výkonného výboru Fotbalové asociace ČR František Hrdlička.

Slibovaná očista nepřišla. Fotbal má stále tři Bohemky, dál se řeší úplatky a výsledky reprezentace neohromují. "Bylo potřeba zpřetrhat vazby mezi rozhodčími, funkcionáři. Je veřejné tajemství, že ten systém jde od těch nejnižších soutěží až po ty nejvyšší," řekl šéfredaktor deníku Sport Lukáš Tomek.

Tisk se shoduje na tom, že ačkoliv se o Haškově odchodu spekulovalo kvůli nedávným informacím v arabském tisku, stejně byla jeho rezignace obrovským překvapením. "Utekl od čištění fotbalu. Nevzdám to, říkal Hašek. Teď směšně odchází," hodnotí jeho rezignaci MF Dnes, podle které "muž, který zvedal fotbalu kredit, ho nyní totálně zesměšnil". Upozorňuje, že překvapeni byli i jeho spolupracovníci z výkonného výboru. "Způsob rezignace je podivný, nerozumím mu," řekl nově zvolený místopředseda svazu Dušan Svoboda a údiv přiznal i jeho někdejší spoluhráč Karel Poborský, podle kterého je nástupce v nedohlednu. 

Média dávají rezignaci někdy také do souvislosti s pádem Aleše Hušáka a Sazky, protože se spekulovalo, že s jeho zákulisní podporou Hašek před dvěma lety kandidoval. "Hašek už nikdy nikomu nevyvrátí, že byl loutkou v rukou dvou mocných impresáriů. Aleš Hušák ale už nekontroluje Sazku a její miliardy. A František Chvalovský, bývalý šéf fotbalu, si nejspíš už zítra u soudu poslechne rozsudek v kauze úvěrového podvodu. Státní zástupce pro něj chce deset let vězení. Jejich marioneta osiřela. A spadla pod jeviště," uvedly Hospodářské noviny v komentáři s titulkem Útěk falešného mesiáše Haška.


Deník Sport je v kritice nejtvrdší. "Skončil jako zbabělec," oznamuje odchod fotbalového vládce a v komentáři "Podraz generála" autor tvrdí, že se někdejší úspěšný reprezentant zachoval jako dareba. "A to dokonce opakovaně. Proč? Především tahal delegáty za nos. S klamem se do šéfovské funkce už dokonce nechal zvolit. Až teď totiž bez uzardění přiznal, že s plánem odejít po dvou letech již v červnu 2009 rovnou kandidoval. Těžko by tehdy získal dostatek hlasů - proto svůj úmysl volitelům zatajil," uvádí Sport a také připomíná souvislost s nedávným Hušákovým pádem v čele Sazky.Lidové noviny Haškovi vyčítají především to, jak svůj konec načasoval. "Jen měl Hašek dát sbohem víc promyšleně. Předčasný odchod oznámený z minuty na minutu působí zbaběle a uvrhnul fotbalové prostředí do nejistoty. K čemu ho potom Hašek dva roky stabilizoval? To je otázka, která zůstane už zřejmě bez odpovědi," napsaly Lidové noviny. Podle nich rychlý ústup z výsluní poškozuje hodnocení celé doby Haškova předsednictví. "Poslední vývoj přinesl jasné poučení. Dalšího spasitele český fotbal znovu hledat nebude. Mohl by se spálit jako v případě Haška," uzavřel autor v komentáři LN.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy