Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Ondrášovka Cup 2020

Zápas o všechno: remíza Čechům stačí, ale musejí spoléhat na Rusko

Vratislav - Fotbalová reprezentace na evropském šampionátu stojí na dalším rozcestí a dnešní duel s domácím Polskem rozhodne, zda zamíří po skupině domů, nebo po osmi letech projde do vyřazovací fáze turnaje. Zápasu dodává napětí skutečnost, že také Polsko na Městském stadionu ve Vratislavi bude hrát o všechno. Zápas začne ve Vratislavi ve 20:45 v přímém přenosu ČT4 a našem webu, hlavním rozhodčím bude Skot Craig Thomson.

Češi slaví
zdroj: ČTK/AP autor: Anja Niedringhaus

V případě výhry Poláci poprvé v historii oslaví postup do čtvrtfinále ME. Čechům by v prvním vzájemném utkání s Polskem na vrcholné akci stačila i remíza, zatím poslední Řekové by však v tom případě nesměli porazit vedoucí Rusko.

Vyhlídky národního týmu kalí zranění stěžejního hráče a kapitána Tomáše Rosického, jehož start je nejistý kvůli potížím s Achillovou šlachou. Rosický dnes řekl, že v sobotu ještě dopoledne vyrazí na individuální trénink, po němž rozhodne o svém startu. Ten je však spíše nepravděpodobný. Naopak brankář Petr Čech je připravený hrát po prodělaných problémech s ramenem.

"Těžkých situací jsme zažili několik a umíme s tím pracovat, což se opět potvrdilo. A teď nás znovu čeká takové finále. V minulosti nám pozice, když šlo do tuhého, seděla. Snad se budeme smát i v sobotu," prohlásil obránce Michal Kadlec. K němu se připojil i záložník Tomáš Hübschmann: "Zatím za sebou na turnaji máme jen první krok. Nepochybujeme ale, že zvládneme i zápas s Polskem."

Národní tým čelil hrozbě vyřazení z turnaje už před úterním kláním s Řeckem, výhra 2:1 však podstatně zvýšila naděje výběru kouče Michala Bílka na postup spojený s prémií dva miliony eur od UEFA (asi 50 milionů korun). Češi jsou nyní na druhém, postupovém místě za prvním Ruskem, na které ztrácejí bod. Polsko dvakrát remizovalo, Řekové mají jediný bod.

Češi odmítají, že by před zápasem s Poláky kalkulovali s možností hrát na remízu, která jim za určitých okolností také může stačit. "To, že s Polskem nemusíme hrát za každou cenu na výhru, je výhoda v tom smyslu, že pod tlak se budou dostávat s pokračujícím časem oni," uvedl Hübschman.

"Když budeme s Polskem vést, může nám být jedno, jak se druhý zápas vyvíjí. V případě naší výhry je všechno jasné, takový scénář si přejeme ze všeho nejvíc. Snad to pro nás dopadne dobře," přál si gólman Čech. Ten už prý pustil z hlavy svoji chybu z duelu s Řeckem, která soupeři nabídla laciné snížení.

Tomáš Rosický v utkání s Řeckem
zdroj: AP autor: Antonio Calanni

Aktuální hlavní starostí reprezentace je zdravotní stav Rosického. Český kapitán střídal už o přestávce utkání s Řeckem a vynechal další dva tréninky s týmem. Dnes měl Rosický ještě vyzkoušet poslední předzápasovou přípravu, ale k tréninku nevyběhl. Češi se tak spíš dopředu smiřovali s tím, že klíčový hráč nebude k dispozici.

"Neházím flintu do žita. Když to bude trochu možné, chci hrát," řekl ve středu Rosický. "Budeme živit naději do poslední chvíle. Ale už jen to, že nevíme, jestli s ním v takovém zápase můžeme počítat, nebo ne, je nepříjemné," uvedl asistent kouče Michala Bílka František Komňacký.

Čeští trenéři mají dopředu připravené varianty složení sestavy, pokud by Rosický opravdu nebyl k dispozici. Zastoupit by jej stejně jako v úterý mohl Daniel Kolář, k premiéře je připravený i nejmladší člen týmu Vladimír Darida. "Kdybych si na takové utkání neměl troufnout, asi bych tady ani vůbec nemusel být," prohlásil jednadvacetiletý záložník z Plzně. Kouč Bílek má i jiné možnosti: na Rosického post může přejít z pozice defenzivního
záložníka Jaroslav Plašil.

Český tým si nezahrál ve vyřazovacích bojích šampionátu od roku 2004, kdy v Portugalsku prošel až do semifinále. Teď je v podobné pozici jako před čtyřmi lety, kdy se s Tureckem v posledním utkání skupiny také v přímém souboji utkal o postup.

Dodnes Čechy straší vzpomínka na to, jak Turecko senzačním obratem v poslední dvacetiminutovce po výhře 3:2 bouřlivě slavilo účast v play off. Český tým zároveň před zápasem s Řeckem byl jedním z mála týmů, který třikrát po sobě na evropském šampionátu inkasoval tři a více gólů.

Polsko ještě nikdy v historii atmosféru vyřazovacích bojů na evropském šampionátu nezažilo, i proto je nyní očekávání v celé zemi před zápasem s českou reprezentací obrovské. Domácí na turnaji zatím uhráli jen dvě remízy, ale jejich sebevědomí posiluje, že už osm zápasů za sebou neprohráli.

Robert Lewandowski
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Dunham

Také Poláci nyní mluví o tom, že zápas s Čechy pro ně je jako "finále". Klíčem k úspěchu má být forma záložníka Blaszczykowského a útočníka Lewandowského, autorů branek ze zápasů s Ruskem a Řeckem.

"Víme, že musíme vyhrát, ale na takovou výzvu jsme připraveni. Stojí za námi všichni, ve Vratislavi snad dosáhneme výsledku, jaký si přeje celý národ," řekl záložník Ludovic Obraniak. "Zápas s Ruskem ukázal, že jsme dost dobří na to, abychom Českou republiku porazili," přidal se sebevědomě trenér Franciszek Smuda.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy