Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ME 2019 Bělorusko

Rosický: Španělé na MS taky první zápas prohráli

Vratislav - Nepanikařit, s chladnou hlavou zanalyzovat chyby z pátečního debaklu a neprodleně využít šanci na reparát v úterním utkání s Řeckem. Tak hovořil kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický po páteční vysoké prohře 1:4 v premiéře mistrovství Evropy s Ruskem. Stále věří, že Euro nakonec pro Čechy dopadne dobře. "Španělé před dvěma lety prohráli první zápas na světovém šampionátu, a pak to celé vyhráli," připomněl Rosický.

Tomáš Rosický
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

"Hlavně žádnou paniku. Ano, na všechno se musíme důkladně podívat, poučit se z velkých chyb a začít znovu. Ale pořád hrajeme o postup. Ztrácet zrovna teď nějakým způsobem hlavu vůbec není na místě. Pořád se nic neděje a žijeme," řekl Rosický. Netajil ale, že ho páteční nezdar zasáhl. V reprezentaci je Rosický už dvanáct let a duel s Ruskem řadí ke svým nejhorším zážitkům. "Jestli to je nejtěžší porážka v nároďáku? Může být, tohle není nic příjemného," uvedl Rosický.

Rosický by si přál, aby duel se sbornou Čechům posloužil jako užitečná lekce. "Musíme si to ještě důkladně analyzovat a všechno si vyříkat. Protože jsme dělali hrozné chyby. Hlavně ve druhé půli jsme lacině přicházeli o míče v přechodové fázi, což nás stálo spoustu sil. Rusové přesně na tohle čekali. To se už nesmí opakovat," uvedl záložník Arsenalu. Kritický byl i sám k sobě. "Přechodová fáze naší hry je hodně moje věc, také jsem zkazil hodně nahrávek. Musím se strašně zlepšit," řekl Rosický.

Tomáš Rosický
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Český tým podle něj spadl do nastražené taktické pasti. "Rusové třeba v generálce s Itálií často chodili do presinku, proti nám ho nepoužili ani jednou a hned se zatahovali do hlubokého obranného bloku, jaký jsem u nich ještě neviděl," řekl Rosický. "Během prvních patnácti minut jsme cítili, že s nimi máme šanci hrát, ale možná jsme to otevírali až moc a oni pak udeřili z brejků," konstatoval jednatřicetiletý středopolař.

Dobře si uvědomuje, že tým už podobný kolaps dopustit nesmí. Když Češi prohrají i s Řeckem, ztratí naděje na postup do čtvrtfinále nejrychlejším možným způsobem. Rosický vnímá i silnou kritiku. Ta ale podle něj tým neochromí. "V této situaci jsme už byli několikrát během kvalifikace, prošli jsme si tím a dobře ji známe. Už jsme dokázali na krizové situace reagovat a teď na to zareagujeme znovu," prohlásil Rosický.

Porážka ve vstupním zápase turnaje prý neznamená automaticky špatný šampionát. Rosický připomíná MS v roce 2006 a Euro o dva roky později, kde Češi první zápasy vyhráli a stejně nedokázali postoupit. "Těch historických paralel je mnoho. Španělé před dvěma lety prohráli první zápas na světovém šampionátu a pak to celé vyhráli. Chleba se bude lámat až teď, druhý zápas bude určující. Víme, že jsme udělali chybu, na kterou už nemáme nárok, ale zlepšíme se," uvedl Rosický.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy