Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Řecko musí zvítězit, Rusové si věří

Varšava – Nic než vítězství, to si před posledním zápasem skupiny říkají Řekové. Doposud na šampionátu získali pouhý jeden bod, ale případné vítězství nad Ruskem by je poslalo do čtvrtfinále. Rusové si ale věří. Slovy trenéra Advocaata předvádějí nejlepší fotbal na turnaji a o svém postupu nepochybují.

Řek Fotakis v souboji s Andrejem Aršavinem
zdroj: EPA/Isifa autor: PANAGIOTIS MOSCHANDREOU

Řecko dosud na turnaji remizovalo 1:1 s Polskem a prohrálo 1:2 s Českou republikou. Protáhlo tak sérii bez výhry na mistrovství Evropy na pět zápasů, naposledy zvítězilo ve finále v roce 2004 s Portugalskem.

V obou dosavadních utkáních na šampionátu Řekové předvedli dva rozdílné poločasy. Zatímco v tom prvním se Řecko hledalo a brzy inkasovalo, ve druhém hrálo o poznání lépe, vytvářelo si tlak a vždy 1:0 vyhrálo.

"Je třeba, abychom dokázali navázat na výkony z druhých poločasů už od začátku zápasu. Musíme do toho dát všechnu svou vášeň a zápal pro hru a jsem si jistý, že naše fanoušky potěšíme," řekl trenér Fernando Santos. "Co se stalo v předchozích dvou zápasech, musíme hodit za hlavu. Teď máme před sebou jediný zápas, který potřebujeme vyhrát. To je to jediné, na co se soustředíme," dodal.

Souboj Papastapoluse (vlevo) s Lewandowskym
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Dunham

Rusové vstoupili do turnaje jasnou výhrou 4:1 nad Čechy, pak však jen remizovali 1:1 s Polskem, když se chvílemi dostávali pod tlak. Jenže je to nerozhodilo a naopak stále čiší sebevědomím. "Zatím jsme nejlepším týmem turnaje, co se týká předváděné hry. Teď to musíme potvrdit," prohlásil trenér Dick Advocaat.

Podle útočníka Romana Pavljučenka ale čeká Rusy zatím nejtěžší zkouška na tomto šampionátu. "Myslím si, že to bude těžší než proti Česku a Polsku. Řekové jsou hodně nepříjemný soupeř, teď jsou navíc zahnáni do kouta a mají jen jednu cestu ven - porazit nás. Sice je to ještě zápas skupiny, ale pro mě je to spíše osmifinále. Vždyť se v něm rozhoduje o postupu do čtvrtfinále," řekl Pavljučenko.

Advocaat spoléhá na hráče z Petrohradu, kde dříve trénoval, ale na turnaji zatím září především ofenzivní záložník CSKA Moskva Alan Dzagojev, který už zaznamenal tři góly. Největší zbraní Rusů je ale velká produktivita; na turnaji ze sedmi střel na bránu dali pět gólů. "Musíme si být jistí, že šance skončí gólem, protože góly rozhodují. Ne počet střel," řekl Advocaat.

Trenér Rusů Dick Advocaat
zdroj: ČTK/AP autor: Sergey Ponomarev

Jelikož Řecko potřebuje vyhrát, dalo by se očekávat, že si oba celky prohodí tradiční role a Řekové budou nezvykle tím ofenzivnějším týmem. Trenér Santos ale počítá s tím, že Rusové nebudou svůj styl měnit. "Stačí jim sice remíza, ale oni jsou zvyklí útočit. A stejně se budou chovat proti nám," odhadl Santos.

Řekové věří, že jim pomůže návrat stopera Papastathopulose do sestavy po disciplinárním trestu za vyloučení z prvního utkání. Do zálohy se tak vrátí Katsuranis. V brance pak zraněného Chalkiase nahradí stejně jako v průběhu duelu s ČR Sifakis. Naopak Rusko k žádné změně v sestavě nesáhne.

Utkání na varšavském stadionu začne v sobotu ve 20:45. Rozhodčím bude Jonas Eriksson ze Švédska.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy