Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

Na Euru ubylo penalt. Může za to školení, myslí si Damková

Praha – Překvapivě málo hráčů vyloučili a pokutových kopů odpískali rozhodčí na fotbalovém Euru. Letos zatím padly jen dvě červené karty a nařízena byla jedna penalta. Vše navíc hned v zahajovacím utkání šampionátu mezi Polskem s Řeckem, ve kterém sudí Carlos Velasco Carballo vyloučil Wojciecha Szczesného a Sokratise Papastathopulose. Podle tvrzení členky komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkové jde především o důsledek osvěty mezi fotbalisty, kteří si dávají větší pozor na nečistou hru.

Řečtí fotbalisté měli mnoho důvodů k diskuzi s rozhodčím
zdroj: ČTK/AP autor: Gero Breloer

Na mistrovství Evropy 2008 odpískali rozhodčí pět penalt a na turnajích v letech 2004 a 2000 dokonce osm, většinu z nich v základních skupinách. Letos byl zatím nařízen jediný pokutový kop ve dvaceti odehraných zápasech. "Všechny týmy měly před turnajem instruktáž, kde byly upozorňovány, na co si mají dávat pozor a co a jak budou rozhodčí posuzovat. To pomohlo a hráči jsou opatrnější," myslí si Damková.

S osvětou mezi hráči se začalo už před mistrovstvím Evropy 2008. "Už tam výrazně ubylo vyloučených, penalt i žlutých karet. A nyní to pokračuje," uvedla předsedkyně české komise rozhodčích.

Sama dávala před turnajem instruktáž české reprezentaci. "Ukazovali jsme hráčům sestřihy různých situací a příkladů. Když hráči s něčím nesouhlasili, vysvětlila jsem jim to z pohledu rozhodčích. Nevím, jestli to pak akceptovali, ale pochopili to," řekla Damková.

Rozhodčí podle ní podávají na turnaji dobré výkony. "Nějaké chyby tam byly, přeci jen i rozhodčí jsou jen lidi podobně jako třeba brankář Petr Čech, který také udělal jednu chybu. Ale nic zásadního a do očí bijícího tam nebylo. Samozřejmě ještě nejsme u konce. Psychicky náročnější a vyhrocenější utkání teprve přijdou," dodala Damková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy