Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rally ČR 2024

Semifinále na Euru nejdou Anglii ani Nizozemsku, víc se věří Albionu

Čekání na druhého finalistu evropského fotbalového šampionátu ukončí zápas Nizozemsko – Anglie. Mírným favoritem bude v Dortmundu výběr Albionu, i když na Euru zatím zůstal daleko za očekáváním, přesto je víra v jeho individuality větší. Oba celky už jednou finále Eura hrály, ale častěji v semifinále narazily. Angličané se mohou stát čtvrtým týmem, který na ME projde do finále podruhé za sebou. Dění před utkáním můžete sledovat už od 19 hodin v přímém přenosu na ČT sport Plus, kde ve 20:15 začne studio před zápasem, který můžete sledovat i na ČT sport.

Jude Bellingham skóruje proti Slovensku vyrovnávací branku
zdroj: REUTERS autor: John Sibley

Angličané byli před turnajem bráni za hlavní favority, ale i když postupovali, jejich hra sklízela kritiku. V pěti zápasech sice ještě neprohráli, ale jen jednou zvítězili v základní době. V osmifinále porazili Slovensko 2:1 po prodloužení a ve čtvrtfinále Švýcarsko až v penaltovém rozstřelu po remíze 1:1. V obou duelech svěřenci trenéra Garetha Southgatea až v závěru dotáhli nepříznivé skóre.

Nizozemci po porážce 2:3 s Rakouskem, která je odsunula na třetí místo ve skupině, ve vyřazovací části dvakrát zvítězili už po 90 minutách. V osmifinále porazili Rumunsko hladce 3:0 a o kolo dál přemožitele českého celku ze základní fáze Turecko po obratu 2:1.

"Proti Švýcarsku to byl náš nejlepší výkon na turnaji. Náš tým je od začátku pod obrovským tlakem, ale dokáže se s tím vyrovnat. Není pochyb o tom, že Nizozemci mají větší kvalitu než týmy, se kterými jsme hráli dosud. Budeme také mít menší prostor pro chyby," řekl Southgate.

Angličané už neprohráli třináct soutěžních zápasů a na Euru v základní době ve dvanácti utkáních po sobě. Pokud přes Nizozemsko projdou, jako teprve čtvrtý tým po Německu, Sovětském svazu a Španělsku obhájí na kontinentálním šampionátu finálovou účast. Před třemi lety v souboji o vítěznou trofej na domácí půdě podlehli na penalty Itálii a prodloužili čekání na své druhé velké zlato v historii, trvající od triumfu na mistrovství světa v roce 1966.

Je nám líto, video expirovalo.
Anglie řeší před semifinále s Nizozemci post levého beka

Anglický výběr pod Southgatem na závěrečných turnajích dosáhl na semifinále potřetí ze čtyř pokusů, mezi nejlepší čtyřku se dostal i na světovém šampionátu před šesti lety. V bojích o finále na Euru se ale Angličanům příliš nedaří. Uspěli jen před třemi lety, předtím dvakrát semifinále prohráli.

"Jsme ve třetím semifinále ze čtyř pokusů, ale tím rozhodně nechceme končit. Ještě nikdy jsme nehráli finále mimo Anglii a nikdy jsme nevyhráli Euro. To jsou dva kousky historie, které bychom rádi zapsali," prohlásil Southgate.

Nizozemci mají ještě horší semifinálovou bilanci. Mezi nejlepší čtveřici se na mistrovství Evropy dostali pošesté a uspět dokázali jen v roce 1988, kdy shodou okolností rovněž na turnaji v Německu získali své dosud jediné velké zlato. Oranje čeká první semifinále na Euru po 20 letech, mezitím si ho v letech 2010 a 2014 zahráli na světovém šampionátu.

"Pro celý národ je to něco výjimečného. Jsme malá země a jsme v semifinále s Anglií, Francií a Španělskem. Jsme opravdu hrdí na to, že budeme hrát o finále. Anglie má výborné hráče, ale to my také. Hrajeme v Dortmundu na jednom z nejkrásnějších stadionů, navíc je to blízko Nizozemska, to bude také hrát roli," mínil trenér Ronald Koeman, který jako obránce nechyběl u dosud jediného zlata pro "Oranje" před 36 lety.

Nizozemsko prohrálo jediný z posledních devíti vzájemných zápasů a ve třech z minulých čtyř utkání Anglii porazilo. Přesto ho bookmakeři pasovali do role největšího outsidera ze zbylých čtyř celků v turnaji. Na Euru se týmy dosud utkaly dvakrát, v roce 1988 zvítězili "Oranje" 3:1, o osm let později pak Albion 4:1.

"Víme, jak Angličany kritizují v médiích, ale jsou v semifinále, což ukazuje jejich kvalitu. Hrají spíše defenzivně. Věříme, že budeme víc držet míč, takže Angličané budou muset běhat. Čekám utkání s vysokou intenzitou," řekl obránce Tottenhamu Micky van de Ven, jeden ze sedmi nizozemských hráčů působících v anglické lize.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články