Nizozemsko touží získat zpět ztracený respekt, Oranje ale čeká nevyzpytatelná skupina
Po citelném propadu v posledních dvaceti letech na evropských šampionátech vyhlíží Oranje na nadcházejícím Euru návrat na výsluní. Nizozemci mají navíc skvělou příležitost oplatit Francii porážku z kvalifikace. Poradí si ale Koemanova parta s nepříjemnou základní skupinou?

Nizozemsku se na Euru od roku 2008 vůbec nedaří. Tehdy naposledy prošlo aspoň do čtvrtfinále. Mezi nejlepší čtyřkou přitom bylo jak o čtyři roky dříve, tak také na domácím turnaji v roce 2000. V roce 2012 skončili Nizozemci už ve skupině a totálním propadákem se stal šampionát 2016, na kterém dokonce chyběli. Na poslední akci vypadli už v osmifinále po porážce s českou reprezentací (0:2) a nyní chtějí rozhodně dál.
Jako dobrý základ smělých plánů by mohly sloužit slušné výsledky v kvalifikaci, kterou tým trenéra Ronalda Koemana prošel se šesti výhrami a dvěma porážkami, když nestačil jen na Francii. Shodou okolností je francouzský výběr také soupeřem v základní skupině na letošním Euru. Dalšími soupeři bude Polsko a Rakousko, které za sebou nechalo v kvalifikaci Švédsko a za první Belgií zaostalo jen o bod.

Zrovna s Polskem má Nizozemsko jedno společné – zranění důležitých hráčů. Zatímco polský kanonýr Robert Lewandowski přijde pravděpodobně jen o úvodní duel právě proti Oranje, Koeman musí zcela oželet ztrátu Frenkieho de Jonga a Teuna Koopmeinerse.
V útočné fázi se však může opřít o zajímavá jména. Jedním z nich je zajisté vycházející hvězda Xavi Simons. Rodák z Amsterdamu obdivoval v dospívání Neymara a jeho dovednosti s míčem. "Chtěl jsem to také umět. Bylo to hodně cool," prohlásil na adresu dětského idola.
"Mám dynamický herní styl. Užívám si každý zápas. Myslím, že Nizozemsko může dosáhnout velkého úspěchu. Klidně může celý turnaj vyhrát," řekl jednadvacetiletý Simons odhodlaně.
Sebevědomí nizozemskému Xavimu, jenž je kmenovým hráčem Paris St. Germain a poslední sezonu strávil na hostování v Lipsku, nechybí. V Bundeslize a Lize mistrů stihl dohromady nastřílet deset branek a na dalších patnáct gólů přihrál.
Zajímavé bude sledovat také dalšího ofenzivního hráče. Tijjani Reijnders prožil povedený start do angažmá v AC Milán, kam přestoupil loni v létě za 19 milionů eur. V sezoně ukázal, že umí napřáhnout i z větší vzdálenosti, když se blýskl několika velkolepými trefami. Gólová produkce se bude na turnaji očekávat zejména od útočníka Memphise Depaye, jenž ale vinou zranění stihl odehrát jen dva kvalifikační duely.
Nizozemsko se však může opřít i o skvělého kapitána. Virgil van Dijk z Liverpoolu zase připomíná neprostupného stopera z doby, než se vážně zranil v říjnu 2020. Následně absentoval devět měsíců, přičemž přišel o poslední odložené Euro, jež se hrálo kvůli koronavirové pandemii až v roce 2021. V reprezentaci navázal na úspěšnou spolupráci s Koemanem ze Southamptonu, kam nizozemský stratég van Dijka přivedl, než se vytáhlý obránce přesunul do Liverpoolu.
Nominace Nizozemska:
Brankáři: Justin Bijlow (Feyenoord), Mark Flekken (Brentford), Bart Verbruggen (Brighton & Hove Albion).
Obránci: Nathan Aké (Manchester City), Daley Blind (Girona), Virgil van Dijk (Liverpool), Denzel Dumfries (Inter Milán), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen), Lutsharel Geertruida (Feyenoord), Matthijs de Ligt (Bayern Mnichov), Ian Maatsen (Dortmund), Micky van de Ven (Tottenham), Stefan de Vrij (Inter Milán).
Záložníci: Ryan Gravenberch (Liverpool), Tijjani Reijnders (AC Milán), Jerdy Schouten, Joey Veerman (oba PSV Eindhoven), Georginio Wijnaldum (al-Ittifák).
Útočníci: Steven Bergwijn, Brian Brobbey (oba Ajax Amsterdam), Memphis Depay (Atlético Madrid), Cody Gakpo (Liverpool), Donyell Malen (Borussia Dortmund), Xavi Simons (Lipsko), Wout Weghorst (Hoffenheim), Joshua Zirkzee (Boloňa).