Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Wembley jako ohnisko dalšího šíření koronaviru. Na finále Eura se nakazily tisíce lidí

Finále fotbalového mistrovství Evropy má ještě jednu dohru. Podle oficiálních dat britských zdravotních úřadů bylo v londýnském Wembley pravděpodobně infekčních 2295 lidí a dalších 3404 se mělo na stadionu nakazit.

Fanoušci ve Wembley při finále Eura 2020
zdroj: ČTK/DPA autor: Marvin Guengoer

Ve Wembley bylo 11. července na zápase mezi Anglií a Itálií zhruba 67 tisíc lidí, domácí tým prohrál duel o titul po penaltovém rozstřelu.

"Euro byla mimořádná událost a není pravděpodobné, že na dalších akcích uvidíme podobný vliv na šíření covidu-19," řekla Jenifer Smithová z vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE).

"Nicméně data ukazují, jak jednoduše se virus v případě blízkého kontaktu šíří, a mělo by to být varování při naší snaze vrátit se opatrně k normalitě."

Další akce v Británii během čtyřměsíčního testovacího období vykázaly mnohem méně pozitivních testů, čísla zhruba odpovídala celonárodnímu průměru.

Například na Velké ceně formule 1 v Silverstone bylo během tří dnů 350 tisíc lidí a úřady v souvislosti s akcí zjistily 585 případů nákazy, z nichž navíc 343 lidí bylo infekčních už v době závodu. Tenisový Wimbledon s 300 tisíci lidmi během dvou týdnů přinesl 881 případů.

"Ukázali jsme, že dokážeme uspořádat hromadné sportovní a kulturní akce bezpečně, ale je důležité, aby lidé zůstali opatrní, když se sdružují v zaplněném prostředí. Abychom mohli tuto zimu udržet fotbalovou sezonu, divadla a koncerty bezpečně s plnou kapacitou, apeluju na fanoušky sportu, hudby a kultury, aby se nechali očkovat," uvedl britský ministr kultury Oliver Dowden.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články