Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Southgate: Prohráli jsme jako tým. Penalty ale beru na sebe, bylo to moje rozhodnutí

Trenér Gareth Southgate vzal na sebe plnou zodpovědnost za neúspěšný penaltový rozstřel ve finále mistrovství Evropy s Itálií. Angličané prohráli na pokutové kopy 2:3 a po neúspěšných pokusech Marcuse Rashforda, Jadona Sancha a Bukaya Saky přišli o možnost získat první evropský titul v historii. V normální hrací době i po prodloužení skončil duel 1:1.

Gareth Southgate utěšuje Bukaya Saku
zdroj: Reuters autor: Laurence Griffiths

"Jde to zcela za mnou. Rozhodl jsem se nasadit tyhle střelce na základě jejich výkonů na tréninku. Nikdo v tom není sám. Vyhrávali jsme dohromady jako tým a dohromady teď musíme přijmout i tento výsledek. Co se ale týče penalt, bylo to rozhodnutí, které jde za mnou," uvedl pro BBC Southgate.

Angličané, kteří se ve finále evropského šampionátu představili premiérově, měli hned dvakrát vývoj domácího duelu ve Wembley ve svých rukou.

Po trefě Lukea Shawa vedli již od druhé minuty 1:0, nicméně po přestávce aktivnější Italové vyrovnali zásluhou Leonarda Bonucciho.

I v penaltovém rozstřelu pak měl Southgateův tým náskok, po úvodních trefách Harryho Kanea a Harryho Maguirea vedl 2:1.

Jenže Rashford se Sanchem, kteří přišli na hřiště speciálně kvůli penaltám ve 120. minutě, následně neuspěli a zlato pro Italy stvrdil neúspěšnou střelou i devatenáctiletý Saka.

"Byli jsme na penalty dobře připravení a začali je dobře. Bohužel jsme v tom už nepokračovali. Hráči si ale nemusí vyčítat, že by pro to udělali na tréninku málo. Z tohohle hlediska nemohli udělat víc," hájil je Southgate, který sám proslul neproměněnou penaltou v semifinále domácího Eura 1996 proti Německu.

"Jsme samozřejmě hluboce zklamaní, ale chci hráče pochválit, protože do toho po celý turnaj dali, co mohli. Ve finále jsme hráli určité pasáže dobře, v jiných jsme zase jako na začátku druhé půle nedokázali dostatečně udržet míč. Nemohu ale hráče z ničeho vinit. Bylo skvělé s nimi pracovat a probojovali se nejdále za poslední dobu. Přesto teď bude v šatně tahle porážka hodně bolet," uvedl padesátiletý rodák z Watfordu.

Ani Angličané neprolomili dlouhou italskou šňůru bez porážky, která se natáhla na 34 zápasů, a svého soupeře neporazili na velkém turnaji ani na pátý pokus.

Jediným úspěchem Ostrovanů tak zůstává titul světových šampionů z roku 1966. Na rozdíl od tehdejšího triumfu však tentokrát domácí hřiště ve Wembley ke korunovaci nevyužili.

"Je jasné, že nás to mrzí, protože se málokdy dostanete v životě takhle blízko vítězné trofeji. Na druhou stranu jsme však téhle zemi dali další nezapomenutelné zážitky. Až se časem ohlédneme na to, co jsme dokázali, budeme na sebe hrdí," prohlásil Southgate.

Šanci na reparát budou mít Angličané příští rok na mistrovství světa v Kataru. Na posledním světovém šampionátu skončili čtvrtí.

"Tohle je ale daleko. Věřím, že se tenhle tým může do budoucna posouvat. Viděli jsme řadu mladých hráčů, kteří se tu ukázali ve fantastické formě. V tuhle chvíli však potřebujeme čas, než nad tímhle začneme přemýšlet," konstatoval někdejší hráč Crystal Palace, Aston Villy a Middlesbrough.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články