Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Reprezentační žolík Doležal: Možná mám u Šilhavého očko, ale taky musím dávat góly

Starty v národním týmu sice Martin Doležal sbírá po minutkách, ale i on je součástí reprezentace, která se podílela na postupu na mistrovství Evropy. Ligové jaro má nicméně jinak v Jablonci gólově neslavné, a tak doufá, že se mu to třeba v posledních zápasech nadstavby povede ještě změnit. První šanci má v neděli proti silné Plzni.

Martin Doležal
zdroj: ČTK autor: Hájek Ondřej

Úroveň ligy a reprezentačního fotbalu je podle jabloneckého útočníka značná. "V nároďáku je to o level výš. Hrají tam nejlepší ze svých zemí a já byl rád, že jsem se tam dostal. Starty jsem sbíral po minutkách, ale v konkurenci, která tam byla, jsem za to byl rád. Je to určitě na vyšší úrovni."

V lize na podzim střádal góly, pak se ale stroj - možná i vinou zranění - zadrhl. "Jsem rád za šanci v Jablonci, kde jsem se po letech vypracoval v nějakého útočníka a jsem rád, že poslední dvě sezony mi vychází. Doufám, že to bude pokračovat," říká třicetiletý Doležal v rozhovoru pro ČT sport.

Do klidu ho podle jeho slov dal trenér Petr Rada. "Když přišel, pořád se mnou mluvil a říkal mi, jak mám řešit šance. Takhle mi dodával sebevědomí, začal mi věřit a já byl rád, že jsem mu to mohl touto cestou splácet a dával góly."

Je nám líto, video expirovalo.
Na EURO s Martinem Doležalem

V reprezentaci hraje jako střídající žolík, což je podobná úloha jako v době, kdy přišel do Jablonce. "Pak když se tvořilo Galactiso, byl jsem jako náhradník, přihrál jsem, nebo dal gól. V reprezentaci jsem s tím smířenej. Je tam Schick, Ondrášek, Krmenčík, takže když se dostanu na hřiště, chci to využít ve prospěch týmu," líčí Doležal.

Největší šanci za národní tým měl v domácím utkání s Bulharskem. "Dostal jsem dobrej centr od Kopiho. V Kosovu jsem si to vyčítal hodně, tam jsem mohl dávat do prázdné brány a bohužel jsem nečekal, že to Krmelec netrefí. V Bulharsku jsem to chtěl vzít na sebe. Škoda, ale doufám, že šance ještě nějaká přijde."

Ale zpátky k úrovni ligy. Domácí soutěži prý chybí kvalitní útočníci, Doležal si to ale nemyslí. Jen je podle něj těžké se prosadit.

"Česká liga je hodně podceňovaná, je hodně kvalitní a poté, kdy tam hrávali v reprezentaci Baroš a Koller, je těžké najít nějakého TOP střelce, jakým byl David Lafata, který dával spoustu gólů každou sezonu. Teď to tak není, střelci se střídají. Čím to je, nevím."

Martin Doležal
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Fotbal má rád odmalička, odkoukával, co se dalo. "Díval jsem se na fotbalisty a jak to dělají útočníci. Ale někdy se pro to umění musí člověk narodit nebo mít fazónu, že ho trefí každý balón," ví Doležal, který dříve působil i v Olomouci.

S reprezentačním koučem Jaroslavem Šilhavým se zná už z Jablonce. "Nevím, jestli je to výhoda, ale Šilhavý mě trénoval, ví jaký jsem. I když jsem za něj moc nehrával, když jsem tam přišel jako žolík, tak se to podařilo a možná že nějaké očko mám, ale nemyslím si," směje se.

V kvalifikaci naskočilo jednatřicet hráčů, ale na Euro jich pojede třiadvacet. Zda mezi nimi bude i Doležal, netuší ani zdaleka.

"Uvidíme, jak dopadne sezona, jak začne ta následující a záleží, jak se bude dařit mě i týmu a jestli budu dávat góly. A zda mě trenér pozve a dostanu šanci v přípravných zápasech. Euro je za rok, stát se může hodně věcí, nechci na to myslet. Chci se soustředit sám na sebe, protože góly nedávám a chtěl bych to změnit."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy