Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR na krátké trati

Mapa s Krymem ano, politické gesto ne. UEFA nařídila Ukrajincům odstranit slogan z dresu

Evropská fotbalová unie UEFA nařídila Ukrajině po protestu Ruska upravit design dresů pro mistrovství Evropy. Nesmí se na něm objevit slogan "Sláva hrdinům", který je podle UEFA jednoznačně politický.

Ukrajinec Roman Jaremčuk oslavuje gól
zdroj: REUTERS

Unie na druhou stranu odmítla stížnost Ruska proti obrysům ukrajinské mapy na dresu, na níž je zahrnut i Moskvou anektovaný Krym a východní oblasti země kontrolované proruskými separatisty. UEFA také povolila ponechat na dresu slogan "Sláva Ukrajině", který je sám o sobě apolitický a unie ho pro využití na dresech schválila už v roce 2018.

Zároveň však uvedla, že problém vzniká v kombinaci obou sloganů. Formulace "Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!" se stala jedním z hlavních hesel demonstrací na kyjevském Majdanu v roce 2014 namířených proti tehdejšímu prezidentovi podporovanému Kremlem Viktoru Janukovyčovi.

Moskva si slogany spojuje s nacionalistickými skupinami, které během druhé světové války bojovaly proti Sovětskému svazu, což napsala Ruská fotbalová federace v úterý v protestním dopise UEFA. "Specifická kombinace těchto dvou sloganů je zjevně politické povahy s historickým a militaristickým významem," uvedla UEFA.

Ukrajinský tým trenéra Andreje Ševčenka vstoupí do turnaje v neděli zápasem s Nizozemskem. Rusko zahájí Euro o den dříve proti Belgii.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy