Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Formát letošního ME se mi nelíbí. Pro fanoušky je to noční můra, zhodnotil Čech

Formát pro letošní mistrovství Evropy, kdy se hraje v jedenácti městech jedenácti zemí, je dlouhodobě terčem kritiky. Mezi ty, kterým se vůbec nelíbí, patří i bývalý reprezentační brankář Petr Čech. Podle něj ztratí šampionát své kouzlo a složité cestování bude pro fanoušky představovat noční můru.

Je nám líto, video expirovalo.
Čech: Pro fanouška je nový formát noční můra

Závěrečný turnaj je oslavou 60 let od založení Eura. Vzhledem k pandemii koronaviru se muselo o rok odložit. "Musím za sebe říct, že celý formát Eura, i bez pandemie, se mi nelíbí. Euro a jeho kouzlo bylo v tom, že se konalo v jednom, maximálně ve dvou státech vedle sebe," řekl Čech.

"Bylo to jednodušší pro cestování a hlavně pro fanoušky, pro které se fotbal hraje, že se dopravili do místa. I atmosféra byla úplně jiná, protože se fanoušci všech týmů scházeli na jednom místě. Byla tam skvělá interakce, atmosféra. Formát se mi nelíbí už jen z toho důvodu, že pro fanouška je to noční můra. Některé skupiny to mají ještě horší, jsou tam obrovské přelety. Navíc pandemie všechno změnila," uvedl účastník čtyř Eur.

O potenciální regulérnosti šampionátu kvůli přeletům se diskutovalo ve Fotbal fokus podcastu:

Například Švýcarsko se nejprve představí v Baku, poté v Římě a v závěru skupiny opět v ázerbájdžánské metropoli. Na deseti z jedenácti stadionů bude omezená kapacita, pouze v Budapešti se počítá se stoprocentní účastí diváků.

"Velký rozdíl bude v tom, že na některých zápasech bude o hodně víc fanoušků než na jiných. Pro týmy, které hrají zápasy doma a mají svoje fanoušky a vyšší počet, to bude výhodné," prohlásil devětatřicetiletý poradce sportovního a technického úseku Chelsea.

Naživo zhlédne minimálně dvě utkání. "Budu na zápase Anglie - Česká republika. V rámci projektu Zažij Euro budu s výhercem soutěže, který ponese míč na hřiště. Pak budu na zápase Česka s Chorvatskem. Byl jsem pozvaný do studia BBC, které bude přenos dávat, budu tam jako zástupce pro Českou republiku. Co se týče ostatních zápasů, bude hrozně záležet na tom, jaká budou pravidla testování, pro vstupy apod. Dostat se na zápasy se všemi omezeními není jednoduché," konstatoval Čech.

"Neexistuje ani případná možnost navštívit tým před zápasem na hotelu. Bubliny jsou jasně hermeticky uzavřené a žádné návštěvy nepřipadají v úvahu. Bude to specifikum tohoto turnaje, ať už to jsou fanoušci, přelety, bubliny a omezení. To všechno bude hrát roli. Týmy, které se s tím vyrovnají nejlépe, budou mít výhodu," řekl někdejší gólman Blšan, Sparty, Rennes, Chelsea a Arsenalu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy