Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Covid mi nahrál do karet, přiznal navrátilec Pavelka. Gól Brazílii by klidně vyměnil

Musel si počkat dlouho. Osm měsíců a pár dní, než po zranění kolene opět naskočí do zápasu. David Pavelka se dočkal v dresu Kasimpasy o víkendu, kdy odehrál v ligovém utkání pár závěrečných minut. Devětadvacetiletý záložník z Turecka hlásí, že zdravotně je už vše v pořádku a může se tak nyní zaměřit na herní stránku. Rád by se co nejdříve dostal do formy, jelikož paradoxně i díky koronaviru má větší šanci zabojovat o lákadlo, účast na mistrovství Evropy.

David Pavelka se raduje z branky
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Byla to pro něj tehdy velká rána. Na začátku října minulého roku David Pavelka jako obvykle nastoupil v základní sestavě turecké Kasimpasy, jenže už ve 40. minutě musel neplánovaně kvůli zranění ze hřiště. Diagnóza? Zlomená čéška na pravém koleně a minimálně pět měsíců léčení.

Pro odchovance Sparty, který si ale udělal jméno až v dresu Liberce, to byla nepříjemná zpráva nejenom z klubového pohledu. Očekávaná doba rekonvalescence snižovala jeho naděje na účast na mistrovství Evropy, které pro něj bylo velkým cílem a motivací.

Pavelkovi, jenž v prvních třech zápasech kvalifikace nechyběl v sestavě reprezentace ani minutu, ale paradoxně pomohla světová pandemie koronaviru, která sice prodloužila jeho čekání na návrat na hřiště na osm měsíců, zároveň však odložila mistrovství o rok.

"Doufal jsem, že bych se do nominace dostal i letos, ale bylo by to složité. Samozřejmě jsem se k tomu dlouho upínal. Mým cílem bylo dát se do kupy a zabojovat na hřišti. Nominace ale nejsou za zásluhy. Pokud by to můj stav nedovoloval, byl by nesmysl jet. Trochu mi tedy covid nahrál do karet. Mám delší čas vrátit se zpět a ještě se o to porvat," uznal.

Je nám líto, video expirovalo.
Na EURO s Davidem Pavelkou

Rodák z Prahy, který v Česku oblékl i dres Slovácka, už si na jednom šampionátu zahrál. Pod vedením trenéra Pavla Vrby pomohl nároďáku postoupit na ME 2016 ve Francii. Na samotném mistrovství  pak naskočil jako střídající hráč proti Španělsku a v základu proti Turecku.

"Na kvalifikaci hrozně rád vzpomínám, jelikož jsem do ní vlétl po nohou. Hodně kluků bylo zraněných a nám se s Libercem dařilo. Jak jsem skočil do rozjetého vlaku a dařilo se, bylo to něco neuvěřitelného. Euro má ale pachuť neúspěchu. Kritika byla velká a celkově bylo vše poznamenáno bezpečnostní situací v Evropě. Hodně myšlenek směřovalo mimo fotbal. Turnaj jako takový byl vrchol kariéry, ale rád bych na to vzpomínal líp," přiznal Pavelka. Češi tehdy ve Francii ve skupině se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem skončili poslední se ziskem jednoho bodu.

Po příchodu trenéra Karla Jarolíma k reprezentaci však Pavelka po pár zápasech upadl v nemilost a do národního týmu ho vrátil až kouč Jaroslav Šilhavý, pro něhož se stal jednou z klíčových postav základní sestavy. Dokonce se dočkal i branky. A ne jen tak proti někomu. V Edenu se prosadil proti Brazílii, která ale tehdy vyhrála v přátelském zápase 3:1.

"Hezky to vyšlo. Střela sedla a budu na to vzpomínat celý život, ale byl to jen přátelský zápas, takže kdybych si ten gól schoval na důležitý duel za reprezentaci, možná bych to i vyměnil," přiznal.

Zda další reprezentační gól přijde, třeba právě v důležitém zápasu na mistrovství Evropy, se ukáže až v měsících následujících. Pavelka se o místo v nominaci hodlá poprat, co to půjde. Dokonce se mluví o tom, že by se mohl vrátí do Česka, kde o něj má mít zájem jeho mateřský klub Sparta.

Sám však tuší, že jeho pozice dlouhou absencí oslabila, a do sestavy se prosazuje čím dál více dravé mládí.

"Kdoví co bude za rok. Dá se na to koukat, že mám více času se do toho dostat. Na druhou stranu mi příští rok už bude 30 let. Vnímám, že čas nezastavím a mladí kluci, co do nároďáku přišli, přinesli svěží duch. Bude o to těžší si pozici uhájit. Bude to motivace na další sezonu. Cíl visí vysoko," dodal.

Podaří se mu to? A bude o šanci bojovat v turecké Kasimpase, či někde jinde?

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy