Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Talent tým Plzeňského kraje - HCB Karviná

Agent Kolář: Růst cen hráčů na ME je podobný trhu s byty. O koho z Čechů bude zájem?

Doba, kdy mistrovství Evropy vystřelilo do elitních klubů hráče, které svět velkého fotbalu do té doby pořádně neznal, je už pryč. Datové analýzy a velké sítě skautů neznalost vymýtily. I tak ale šampionát může být výraznou pomůckou, proč některý obchod dostane zelenou, nebo také padne. "Když daný hráč splní předpoklady kupujícího, zapůsobí Euro jako stvrzení obchodu, který už může být předjednaný," popsal Viktor Kolář z agentury Sport Invest. Rozmluvil se také o možných českých přestupech či vlivu na cenu při absenci Ondřeje Koláře.

Česká fotbalová reprezentace
zdroj: REUTERS autor: Matt Dunham

Z pohledu úspěchu české reprezentace zatím zůstává nepřekonané. A to samé také platí o vlivu na kariéru hráčů. Mistrovství Evropy v roce 1996 ukázalo, co povedené představení vesměs ne tak známých jmen na sledované akci dokáže. Druhé místo, navíc v Anglii, spoustě hráčů otevřelo dveře do velkého fotbalu. Karel Poborský putoval do Manchesteru United, Pavel Nedvěd do Lazia, o Petra Koubu stála Barcelona, Patrik Berger vyměnil Dortmund za Liverpool a Vladimír Šmicer přestoupil do Lens.

Podobná divočina se po současném šampionátu, kde mají zatím Češi jisté osmifinále, očekávat nedá. Nejenom kvůli tomu, že většina reprezentantů zase tolik individuálně nezáří. Hlavně se posunula doba. Velké kluby mají trh díky síti skautů, analytickým programům a dalším pomůckám daleko lépe zmapovaný a možnost, že by na turnaji vylétlo úplně neznámé jméno, je nepravděpodobná.

To ale neznamená, že by evropský šampionát úplně ztratil z pohledu potenciálních přestupů význam. "Euro je pro přestupy pořád důležité, ale pro kluby, které chtějí kupovat konkrétní hráče, je to spíš potvrzení toho, že jejich rozhodnutí je správné, že je jejich posila opravdu konkurenceschopná," popsal agent Viktor Kolář z agentury Sport Invest.

Vylétnutí neznámého a nevýrazného jména tak asi nehrozí, že?

Že by někdo měl průměrnou sezonu a pak extrémně zazářil na akci typu Euro, se stane málokdy. Kluby mají seznamy hráčů, které je zajímají, o kterých mají spoustu informací. A než zaplatí balík peněz, je dobré vidět vytipované fotbalisty v opravdu těžkých zápasech, pod tlakem, proti výborným soupeřům, po náročné sezoně. Když daný hráč splní předpoklady kupujícího, zapůsobí Euro jako stvrzení obchodu, který už může být předjednaný.

Pokud se ale Euro hráči povede, dá se říct, o kolik vzroste jeho cena?

Vydařený turnaj cenu zvedne, to je logické, ale nejsou to horentní sumy. Je to podobné, jako když kupujete byt. Nějaká cena je ve chvíli, kdy kupujete developerský projekt ve fázi, než se začne stavět, vyšší cena pak je, když je hotová hrubá stavba, výrazně vyšší pak ve chvíli, kdy je byt kompletně dokončený. Vy od začátku víte, co a kde kupujete, jak má ten byt vypadat, ale než je kompletně hotový, tak jsou to jen nějaké plány a představy, které se teoreticky nemusí naplnit. Pokud budete čekat na tu poslední fázi, tak zaplatíte nejvyšší cenu. No a ta poslední fáze je u hráčů právě třeba Euro.

Máte v agentuře nějakého hráče, který se právě v té "poslední části" na ME prodal?

Neřekl bych, že se úplně prodal, ale třeba přestup Theodora Gebre Selassieho byl případ, který jsem zmiňoval. V Liberci podával nadstandardní výkony, vyhlédl si ho Werder Brémy, a na Euru 2012 potvrdil, že je to pro Werder správná volba. V tu chvíli nic nebránilo tomu, aby se přestup dotáhl. Samozřejmě se o něco navýšila cena.

O kolik to bylo v jeho případě, když jste nastínil "bytový příměr"?

Řádově statisíce eur. Tady musíte brát v úvahu i to, že Theo šel z Liberce, který má pro kluby ze západní Evropy nějaký prodejní potenciál. Český trh, vyjma Slavie a Sparty, není v situaci, kdy by mohl hnát cenu za své hráče extrémně nahoru. Existuje nějaký pomyslný strop.

Když se zaměříme na českou ligu a dáme si příklad: Hráč v sezoně fantastický, ale na Euru slabší vs. hráč s průměrným ročníkem a na ME výborný. Bude větší zájem o druhého jmenovaného?

Ano, o toho druhého. Mezinárodní konfrontace má pořád velkou váhu. Ale i když by někdo po průměrné sezoně vyletěl, tak to neznamená, že se podaří přestup dotáhnout. Potenciální zájemce by zjišťoval, proč byl v sezoně průměrný, co za tím stálo. Když už má platit velké peníze, tak chce hráče, který bude podávat stabilní výkony po celou sezonu.

Dlouhodobě z české ligy zahraniční kluby sondují situaci brankáře Slavie Ondřeje Koláře, který ale na Euro nejel. Může jeho absence na turnaji naopak srazit cenu a snížit zájem?

Neřekl bych, že Ondrova neúčast na Euru sníží zájem, spíš zůstane stejný. Stejné to bude s cenou, o které má Slavia jasnou představu. Ale kdyby jel a chytal, tak by se zájem ještě o něco navýšil. 

A co když některému hráči Euro vůbec nevyjde. Může to změnit pohled klubu?

Pokud by to ze strany vytipovaného hráče byl opravdu propadák, tak se to může stát. Když klub čeká na potvrzení správnosti svého rozhodnutí, které nepřijde, tak od obchodu odstoupí. 

Podívejme se i na další hráče v kádru reprezentace. Kdo by mohl po Euru změnit dres?

Před Eurem se hodně řešili brankáři. Tomáš Vaclík je bez smlouvy, když bude chytat jako proti Skotsku, tak jeho šance na zajímavé angažmá rostou. Stejně by to bylo u Jirky Pavlenky, který s Brémami sestoupil, ale díky Euru mohly přijít zajímavé nabídky. Bohužel se zranil a Euro se ho netýká. A pokud by turnaj ještě v další fázi, kdyby český tým došel daleko, extrémně vyšel Janktovi nebo Královi, jsou to hráči, o které by mohl být zájem.

Vy jako Sport Invest máte na šampionátu Petra Ševčíka, Tomáše Holeše či Pavla Kadeřábka. Řešili jste s nimi třeba, že ME je může vystřelit do světa? 

Pavel Kadeřábek má stabilní pozici v Hoffenheimu, ale v reprezentaci bohužel nehraje, takže v jeho případě to asi není téma. U Petra s Tomášem platí, že kdyby pravidelně hráli a dařilo se jim, tak by se určitě zájem navýšil. Tady se ale bavíme o základní sestavě, když hráč naskočí na menší část zápasu, tak se nedá čekat, že by díky tomu zásadně vyskočil na žebříčku potenciálních zájemců.

Jsou na zmíněné kluky případně už teď nějací zájemci?

Ano, jsou, ale nemůžu je konkretizovat.

Z druhé strany, uvažují kluci o tom, že by se už rádi vydali na přestup? Všem už táhne pomalu na třicet a třeba Tomáš Holeš měl letos výbornou sezonu.

Ševčík i Holeš jsou spokojení ve Slavii, kde mají smlouvy, hrají poháry, skvělý trenérský tým, takže jim nic nechybí. Slavia s oběma počítá i nadále, takže i když se nás na oba nějaké kluby ptají, momentálně nic aktivně neřešíme.

Jak do těchto diskusí zasáhne po Euru koronavirus? Ovlivní to dění na trhu?

Ovlivní ho určitě. Bude méně přestupů za menší peníze. Covid shodil obecně ekonomiku, fotbal je její součástí. Následky covidu budou mít ještě dojezd, kluby si teď budou extra promýšlet, za koho a kolik peněz utratí. Top transfery, které dělají velkokluby, budou pořád, ale myslím, že ubyde těch v uvozovkách menších za 7 až 10 milionů eur.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články