Následuje
Panorama

Zápas s Walesem byl podle ruských médií absurdním komiksem

Moskva - Mimořádně tvrdou kritiku si za své výkony na evropském šampionátu vysloužil ruský tým, který se po dvou porážkách v základní skupině vrací z Francie s jediným bodem za úvodní remízu s Anglií. Do kritiky fotbalistů se pustili nejen komentátoři a bývalí reprezentanti, ale i politici a poslanci.

Zklamaní ruští fotbalisté. Na mistrovství Evropy skončili v základní skupině
zdroj: Reuters autor: Sergio Perez

Sami hráči se podle zpráv ruského tisku za kolaps omluvili. Stoper Vasilij Berezuckij přiznal, že tým Walesu v pondělním zápase (3:0) přehrál Rusy po všech stránkách. "Omlouvám se fanouškům, vždyť to ani nebyl fotbal. Všichni jsme hráli špatně," řekl agentuře TASS. Poznamenal, že Rusko, které za dva roky uspořádá světový šampionát, dnes nemá k dispozici žádné hvězdné fotbalisty. "S ruským fotbalem se něco musí stát," řekl Berezuckij.
 
Ministr sportu a šéf fotbalového svazu Vitalij Mutko varoval před unáhlenými závěry. "Chápu, že fanoušci jsou rozezlení, ale vytvořili jsme (pro reprezentaci) všechny potřebné podmínky," omlouval se Mutko. "Naděje samozřejmě byla, ale po půlhodině bylo všechno jasné... Nic se nedařilo, ale jiný tým zatím nemáme," komentoval zápas s Walesem.

Pomůže ruskému fotbalu, když bude více hráčů působit v zahraničí?

Ministr doporučil, aby ruští fotbalisté více odcházeli na zkušenou do ciziny. K rezignaci, kterou bezprostředně po porážce s Walesem nabídl reprezentační trenér Leonid Sluckij, se vyjádřil zdrženlivě. "Měl by si to rozmyslet. Nebyl bych proti, aby v práci pokračoval," řekl Mutko. V žádném případě by ale podle něj Sluckij neměl působit zároveň jako trenér reprezentace a ligového klubu CSKA, jak tomu bylo dosud.

"Tým působil dojmem, že celou noc před zápasem vykládal vagóny," napsal v listu Sovětskij sport bývalý útočník národního týmu Igor Kolyvanov. "Žádné emoce, žádný pohyb, žádná touha, nic. Tým byl absolutně k ničemu, není ani co komentovat," konstatoval.
 
Sovětskij sport v komentáři napsal, že porážka od Walesu jasně ukázala slepou uličku, do níž se ruský fotbal dostal. Hru reprezentantů přirovnal k absurdnímu komiksu. "To, co se stalo, není vina sborné, ale jiných lidí. Ruský fotbal je dávno nasáklý hloupostí, podlostí, lží a zlodějnou. Národní mužstvo dovedli na dno. Až do situace, kdy nikdo během děsivého, tísnivého zápasu nestojí o kapitánskou pásku," napsal Sovětskij sport.

Ruský tisk: Od mistrovství světa v roce 2018 nečekejme zázraky

Server Sport Express označil tým za "neforemnou a neřízenou hmotu, kterou nelze nazvat mužstvem". Je to zřejmě náš fotbalový osud, bez ohledu na to, jací jsou hráči, trenéři či prezidenti fotbalového svazu, posteskl si autor komentáře. "Od světového šampionátu 2018 nečekejme zázraky. Věnujme se práci namířené k vzdálenějším horizontům," dodal.
 
S výkonem ruských fotbalistů nebyl spokojen ani šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov. "Na hřišti běhalo 11 milionářů na měkkých nohách, kteří nechtěli pracovat, jen inkasovat peníze," řekl po pondělním utkání agentuře TASS.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina uvedl, že šéf státu se na zápas ani nedíval, protože tou dobou navštívil filmové studio Lenfilm, jehož obnova "vypadá daleko lépe a efektivněji než hra, kterou jsme viděli v podání našich fotbalistů, a proto se prezident nedíval". Mluvčí Dmitrij Peskov dodal, že je mu líto, že nemůže na adresu ruského fotbalu říci více, ačkoliv by se mu náramně chtělo. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy