Následuje
Speciál

Výsledek zápasu Srbska s Albánií? Kontumace pro Srbsko, ale minus tři body

Nyon (Švýcarsko) - Zápas mezi Srbskem a Albánií, který se nedohrál kvůli nepokojům na stadionu v Bělehradě, nakonec byl kontumován ve prospěch Srbska. Tomu však UEFA sebrala tři body a uzavřela stadion na příští dva kvalifikační zápasy. Obě země navíc musí zaplatit pokutu 100 tisíc eur (asi 2,8 milionu korun).

Tribuny v Bělehradě při utkání Srbsko - Albánie
zdroj: imago sportfotodienst

Albánská strana očekávala kontumaci ve svůj prospěch, jelikož její hráči byli napadeni srbskými fanoušky. "Jsem zklamaný, protože jsem očekával spravedlivé rozhodnutí. Nechápu tento precedent, který umožňuje fyzicky napadat hostující hráče na hřišti. Nejsem si jistý, jestli je vůbec větší skandál než právě napadení hráčů," prohlásil předseda albánské fotbalové asociace Armand Duka.

"Rozhodnutí je divné a právně ho napadneme. Náš boj bude pokračovat. Máme silné argumenty a měly by nám být přisouzeny tři body. Vždyť Srbsko nebylo prakticky vůbec potrestáno," uvedl právní zástupce albánské federace.

Na odvolání se shodla i srbská asociace na mimořádném zasedání výkonného výboru. "Máme dojem, že jsme neustále terčem nově objevených represivních opatření. Není nám známo, že by někdy byly někomu odečteny body, které mu byly předtím přisouzeny kontumací," stojí v prohlášení srbské asociace.

Souboj dvou balkánských zemí, mezi nimiž panují dlouhodobě vyostřené vztahy, byl 14. října v Bělehradě ve 42. minutě předčasně ukončen za bezbrankového stavu. Utkání totiž narušil dálkově řízený dron s vlajkou Velké Albánie - části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celé Kosovo, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii.


Když jeden ze srbských hráčů zástavu sundal, vrhli se na něj dva albánští hráči a následně došlo k potyčce. Do ní se zapojilo i několik domácích fanoušků a jeden z nich udeřil židlí hostujícího Bekima Balaje, který působí v pražské Slavii. Rozhodčí Martin Atkinson poslal oba týmy do kabin, ale ani po téměř třičtvrtěhodinovém přerušení už zápas nezačal. Zřejmě proto, že Albánci odmítli pokračovat.

Srbové považují akci s nacionalistickou vlajkou, která není žádným oficiálním symbolem, za připravenou politickou provokaci albánské strany. Mezi oběma státy totiž panuje napětí především kvůli Kosovu. Bývalá srbská provincie, jejíž obyvatelstvo tvoří převážně kosovští Albánci, vyhlásila v roce 2008 nezávislost. Srbsko však tento krok nikdy neuznalo.

Kromě kontumace hrozilo i vyloučení z kvalifikace, jelikož UEFA vměšování politiky tvrdě postihuje. Nakonec však zvolila mírnější postih a vyrovnaný pro obě znesvářené strany. Srbsko kvůli nezvládnutí pořadatelské služby a vběhnutí agresivních fanoušků na hrací plochu musí příští dva domácí zápasy s Dánskem (14. listopadu) a Arménií (4. září 2015) odehrát bez diváků.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy